Toplam kalite yönetiminde kalite maliyetleri ve tek düzen muhasebe sistemine göre muhasebeleştirilme şekilleri
Quality costs in total quality management and accounting figures accordaing to the monotonous accounttancy system
- Tez No: 160706
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
vn ÖZET Günümüzde müşterilerin en önemli beklentileri; satın aldıkları mamullerin beklenen kalite özelliklerini taşıması, diğer bir deyişle kusursuz üretilmiş olmasıdır. Bu nedenle işletmeler gerek kusurlu üretime engel olmak, gerekse de kusurlu üretim sonucu oluşan bir dizi maliyete katlanmak zorundadırlar. Bu maliyetler kalite maliyetleri olarak tanımlanmaktadır. Toplam kaliteyi benimsemiş bir işletme, arzulanan kaliteyi sağlamak için kalite olgusunu sadece üretim faaliyeti ile sınırlı bırakmayıp, işletmenin tüm faaliyetlerine yaymaktadır. Bu yüzden kalite maliyetlerinin iyi ölçülüp, analiz edilmesi, raporlanması ve muhasebe sistemine doğru aktarılması günümüz rekabet koşullarında her işletme için önemli bir rekabet avantajı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT Nowadays the most important expectation of the customers is that the products which they buy meets the expected quality specifications, or in other words, to be produced perfectly. Therefore, companies are both required to prevent defective production and also have to face various costs because of defective production. These costs are called as qulity costs. For a company considering Total Quality Management, the quality concept should not be boundaried by the production process, but also must be distributed to all functions of the company. Thus the quality costs, have to be properly evaluated, analysed, reported and transfered to the accounting system in order to take a competitive advantage in today's rivalry.