Türk Eximbank ve ihracatın desteklenmesindeki rolü
Turk Eximbank and the role of suppoting export
  1. Tez No: 160707
  2. Yazar: ÖZGE VAROÇLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İhracatın finansmanı, kredi, sigorta ve garanti yöntemleri ile ihracatçıya ödeme kolaylığı sağlanabilmesi ve böylelikle ihracatın vadeli satışlarının desteklenmesidir. Ülkemizde de ihracatın desteklenmesi görevi 1987 yılında kurulan Türk Eximbank tarafından yürütülmektedir. Türk Eximbank, ihracatı destekleme işlevini, kredi, sigorta ve garanti programlarıyla sürdürmektedir. Bir yandan kısa vadeli kredi programlan ile bankacılık sistemine ihracatın desteklenmesi amacına yönelik olarak kaynak aktarırken, diğer yandan bankacılık sisteminin elinde bulunan fonları ihracatın finansmanında kullanmaktadır. Türk Eximbank, kurulduğu günden bu yana, ihracatın kısa vadeli finansmanını ticari bankacılık sektörüne bırakarak, gelişmiş ülkelerdeki ihracat finansman kurumlan gibi orta ve uzun vadeli ihracat kredi ve sigorta programlarına yönelmeyi hedeflemektedir. Çalışmada ihracatın finansmanı teorik olarak ele alındıktan sonra ihracatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitleri destekleyen Türk Eximbank'ın, uyguladığı kredi, garanti ve sigorta programlan anlatılarak, bu programların ihracata katkısı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The finance of export refers to the provision of convenient payment for the exporter through metods of credit, insurance and guaranty thus supporting export sales on the installment basis. In Turkey this responsibility has been taken by Turk Eximbank since 1987. Turk Eximbank has fulfilled the function of supporting export by means of its credit, insurance and guaranty programs. Not only does it transfer financial resources to the banking sector through short term credit schemes with a view to support export, it also utilizes export funds available for the banking sector. Leaving short term export finances to the commercial banking sector, Turk Eximbank, since its establishment, has aimed to advance in the direction of mid and long term export credit and insurance programs similar to those of export finance companies in developed countries. Following a theoretical treatment of the finances of export, this study focuses on the Turk Eximbank contribution to export as it supports contractors operating on a local and international basis through its credit, insurance and guaranty programs.