Televizyon ve popüler kültür ilişkisi bağlamında televizyonda bir popüler kültür örneği çözümlemesi: 'Asmalı Konak'
An analysis of a populer culture product in television by the consequence of television and populer culture connection: 'Asmalı Konak'
  1. Tez No: 160714
  2. Yazar: BERNA ÖKSÜZ DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
VII ÖZET Bir öykü anlatma aracı olarak televizyon, popüler kültürün taşıyıcısı ve argümanı olarak yarattığı yeni anlamlar ve yeni mitlerle Türk toplumunun değer yargılarını ve kültürel özelliklerini etkilemektedir. Televizyonun ürettikleri birer popüler kültür örnekleri, popüler kültürün ürettikleri de televizyon aracılığıyla yaşam alanı bulan kültürel metalardır. Kültür endüstrisi içinde meta olgusu, televizyonda ticari kaygıları da ortaya çıkarmaktadır. Bu kaygı, dizilerde kurgulanan gerçekliğin, reklamverenlerle, dolayısıyla tüketim toplumunun patronlarıyla, uzlaşmacı, uyumlu ve tüketimi körükleme amaçlı mesajlar taşımasını da beraberinde getirmektedir. Bu sorunsal bağlamında, çalışmamızda televizyonda bir popüler kültür türü olarak, bir dramatik televizyon dizisi toplumsal ve gösterge analiz yöntemine tabi tutulmuştur. Analizin sonucunda, dramatik televizyon dizilerinde kurgulanan ideolojik dünya görüşlerinin, özendirici yaşam modellerinin ve yaşamsal değer yargılarının yapımcı şirketlerin/ kişilerin, medya organizasyonlarının kendi ideolojik dünya görüşlerinin ve yaşam tarzlarının olumlanmasının, hatta yüceltilmesinin de aracı olduğu gerçeğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT As the story narrating equipment television affects the value judgements and the cultural characteristic of Turkish community with the new meaning and then new myths it creates as the carrier and argument of the popüler culture. What is produced by television is the popular culture sample and what is then produced by popüler culture is the cultural merchandise that has living spaces by means of television as well.The fact of merchandise in the cultural industry also reveals the commercial worries in television/This worry brings with the fact that the reality assembled in serials could carry some messages to encourage the consumption and in agreement and in compliance with the advertisement givers, consequently with bosses of consumption community. In this problematic context a dramatic televisison serial was subjected to social and indicator analysis method az a type of popular culture in television in our study. As a consequence of the analysis, it is finally concluded that the ideological philosophies of life which are assembled in the dramatic television serials and the encouraging models of living and the vital value judgements and the instruments for the producer company/person, media organizations to affirm their ideological life philosophies and living styles.and even to sublimate to same as well.