Medya ve kültür: Son dönem televizyon dizilerinin yaşam tarzı üzerindeki imgeleri
Media and culture: Images on lifestyle about last period television film series
- Tez No: 190888
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Medya ve Kültür ana başlığı çerçevesinde ?Son Dönem TelevizyonDizilerinin Yaşam Tarzı Üzerindeki mgeleri? adlı bu araştırmanın temelamacı; medya ve kültür ilişkisi bağlamında yaşam tarzını etkileyenfaktörlerden son dönem televizyon dizilerindeki imgeleri ortaya çıkarmaktır.Televizyon dizilerinin toplumsal gerçeklikleri yansıtırken; diğer yandan iseseyircilerin günlük yaşamlarında yer alarak jest, mimik, davranış, üslup gibiçeşitli şekillerle yerleşmekte olduğu varsayımı sınanmaya çalışılmıştır.Bu doğrultuda öncelikle medya ve kültür ilişkisi sonrasında, televizyonve kültür etkileşimi ele alınarak televizyon dizilerinin yaşam tarzına katmışolduğu imgeler tespit edilmeye ve şu konulara açıklık getirilmeye çalışılmıştır:Medya ve kültür arasında nasıl bir döngüsel bağ vardır?-Kültür, televizyon ve popüler kültür etkileşimi nasıl olmaktadır?-Yerli dizilerin sosyal gerçeklikle olan ilişkisi nedir?-Son dönem televizyon dizilerindeki imgelerin bireylerinin yaşam tarzını-etkileyen faktörler arasındaki yeriAraştırma kapsamında, izlenme oranı fazla olduğu düşünülen KurtlarVadisi, Ekmek Teknesi, Avrupa Yakası ve Hayat Bilgisi adlı diziler elealınmıştır. Varsayımı sınamak için 63 sorudan oluşan ankethazırlanarak; örneklem gurubu olarak belirlenen lise öğrencileriüzerinde yapılmıştır. Sosyo-ekonomik durumlarda göz önündebulundurularak Çankaya, Mamak ve Mustafa Kemal (Yenimahalle)Lisesi'nde öğrenim gören 244 erkek ve 356 kız öğrenci olmak üzeretoplam 600 denek üzerinde uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre, dizilerin gündelik yaşamla ilişkili olduğu,bulunduğu toplumun gerçekliklerini yansıttığına ilişkin elde edilen bulgularınvarsayımı doğruladığı, dizilerde işlenen ana temaların ve olguların gerçekyaşamla ilişkili olduğu ankete katılanlar tarafından da kabul edildiği tespitedilmiştir.İkinci varsayım olan ?Dizi müziklerinin, karakterlerinin konuşma biçimi,saç şekli, giyim tarzı ile kullandıkları ifadelerin günlük yaşamda bireylerüzerinde etkiler bırakır?a ilişkin verilere göre, beğenilen dizi müziklerinin yeraldığı albümlerin alındığı, cep telefonunda sevilen bir dizinin melodisininbulunduğu, dizilerde yer alan esprilerin ve repliklerin günlük hayattakullanıldığı ve sevilen dizi karakterinin bireyler üzerinde günlük yaşantılarındaetkide bulunduğu gözlenmiştir.Buna karşın, dizi oyuncularının kıyafeti ve saç şeklini taklit etmeoranını, dizideki lakapların günlük hayatta kullanma düzeyinin ise ortalamaolarak yüzde 25 civarında olduğu, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of ?Images on Daily Lifestyle About Last PeriodTelevision Film Series? named research on Media and Culture main titleframe is to put forth the images of last period television film series fromfactors that effect the lifestyle on media-culture relationship context. Whensocial realities of television film series are reflected; on the other side, theconjecture that they place on them by various shapes e.g. jest, mime,behavior, style is tried to test, by to place on viewers? daily life.On this direction, by to evaluate media and culture relationshipprimarily, and after television-culture effecting, determining of images thatare contribution by television film series and clearing following subjects aretried:How is there a cyclic relationship between media and culture?-How is performed culture, television and the popular culture effecting?-What is the relationship of domestic film series with social reality?-Place of images last period television film series among the factors-that effect individuals? lifestylesOn research content, Kurtlar Vadisi, Ekmek Teknesi, Avrupa Yakasiand Hayat Bilgisi named television film series that are though theirviewing rates are high are evaluated. To test the conjecture, a surveywith 63 questions was performed on high school students who aredetermined as an exemplifying group. This was applied on 600subjects who are 244 boys and 356 girls as receive training onÇankaya, Mamak and Mustafa Kemal (Yenimahalle) High School, byto consider their socio-economic situationsAs to getting findings, it was determined that participants accept thetelevision film series are relating with daily life, the conjecture is certified byfindings about they reflect realities of their society, main themes and eventsthat are committed in the television film series are relating with real life.As to data relating with ?Television film series music, characters?talking styles, hair styles, dressing styles and their statements effectspersons on their daily life? as a second conjecture, it is viewed that thealbums that contain favorite television film series are purchased, there is afavorite film music on any mobile telephones, jokes and cues that are in thetelevision film series are used on daily life characters of favorite televisionfilm series effect persons? daily life.Against to this, it is determined that rate of making an imitation of thetelevision film series? dresses and hair styles, and using level of theagnomens on daily life is approximate 25 %.