Yaşam alanları bakımından devingen mekânların irdelenmesi
To exemine mobil areas ecordance to the living places
  1. Tez No: 160767
  2. Yazar: HÜNKAR GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
II ÖZET insanlar doğal ve yapay çevre içindeki yaşamlarını sürdürebilmek için çeşitli gereksinimleri karşılamak zorundadır. İnsanın yaşamı içinde beliren ilk ve en önemli gereksinmeleri korunma, barınma ve güvenlik gereksinimidir. Arkasından gelen gereksinim ise konfor ve yaşam eylemlerini rahat gerçekleştirebilmektir. ilk dönemlerde göçebe toplumlarda barınma çadırlarla gereksinimi karşılanmıştır. Hayvanların ulaşım ve taşımacılık doğrultusunda kullanılması, yer değiştirme eğilimi gösteren devingen mekânları oluşturmuştur. Tüm bunlarla insanoğlunun keşif ve seyahat dürtüsü de birleşince ulaşım amaçlı kullanılan taşıtlar birer yaşam ünitesine dönüştürülmüştür. M.Ö. 6500-1500 yıllarında doğal sığmaklar ve mevsimlik geçici yapılar kullanan insanlar, iklim değişiklikleri ve savaşlar gibi nedenlerle başka yerlere gitme zorunluluğundan; sökülüp takılabilen, hafif, taşınabilir barınaklar yapmışlardır. Uzun sürelerde gerçekleşen göçler, tekerleğin icadı ve teknelerin keşiflerde kullanılması ile insanlar hem barınak hem ulaşım amaçlı yapılar oluşturmaya yönelmişlerdir. Endüstri devrimiyle birlikte, insanlık her türlü aracı ve taşıtı kendine göre yorumlayarak yeni yeni devingen üniteler ortaya çıkarmış ve büyük dünya savaşları da bu gelişime destek olmuştur. Uygun ve ucuz bir ulaşım yolu olarak demiryolları ve trenlerin kullanılmaya başlanmasıyla daha fazla insan bir arada konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat edebilme yolu bulmuştur. Seyahat edilen araçlar artık ikamet de edilebilen mobil üniteler haline gelmiştir. Kısa zaman periyotları içinde insanlık birçok icat ve keşifle yeni ulaşım araçlarıyla tanışmış ve bunlarla suların derinliklerine ve göğün üstüne çıkmayı başarmıştır. Günümüz devingen mekânlarında kullanıcının işlevsel gereksinimleri eylem alanlarım, eylem alanlarının birleşimi mekânları, mekânlar bölümleri oluşturmaktadır.III Bu tez kapsamında incelenecek olan, devingen mekanlardaki yaşam alanları, hem ortak hem de kişisel isteklerin karşılandığı bir çevredir. Böylesi bir yoğunluk içindeki devingen mekânın hacminden dolayı, işlevselliğinin de artırılması kaçınılmazdır. Bu işlevsellik mekanın stabil olmamasından dolayı zorluklar doğursa da kullanıcı olan bireyin yaşam alanlarının sınırlarım belirlemek açısından önemlidir. Bugünkü devingen mekânlarda, yaşam alanları biçimlenirken analizlerinin sağlıklı yapılması ve bir senteze ulaşılması, geleceğin devingen mekânlarının mekân düzenlemesi yönünden son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Humans have to satisfy their various needs to keep on living within their natural and man-made environment. The very first and main needs of human beings are shelter, safety and accommodation. Comfort and an easy way of life follow these needs. In tribal ages, accommodation need was satisfied by tents. Use of animals for transportation and carriage purposes caused formation of movable living spaces. When all these are combined with exploration and traveling stimulus of human beings, vehicles which are used for transportation have become a living unit. In AD 6500-1500, people used to live in natural shelters and seasonal temporary structures and they have built easily assembled and disassembled, 1 shelters since they should move so frequently due to seasons and wars. These long time migrations caused invention of wheel and together with wheeled vehicles and explorations via boats people started to make structures for both transportation and shelter purposes. Together with industrial revolution, humankind interpreted all kinds of vehicles according to their needs and invented new mobile units which also benefited from world wars. Together with railways and trains as cheaper and suitable mode of transportation higher number of people were able to travel together and more comfortably. In today's mobile living spaces; functional needs of user form action fields, combination of actions form spaces and spaces form parts. Living spaces in mobile spaces which will be discussed in this thesis is an environment where common and individual desires are satisfied. Due to volume of mobile space in such a concentration it is also inevitable to enhance functionality. Though such functionality causes difficulties due to the fact that space is not stable it is important in determining limits of living areas of individual as user.In today's mobile spaces, while forming living spaces, it is very important to make healthy analyses, to reach synthesis from the point of space arrangement of tomorrow's spaces.