İşgücü piyasalarında esneklik ve istihdam ilişkisi (Avrupa Birliği değerlendirmesi ve Türkiye'nin durumu)
Flexibilty and employment relationship in labor markets (European Union assessment and the case of Turkey)
  1. Tez No: 160768
  2. Yazar: ARZU ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV ÖZET İşgücü piyasalarındaki esneklik uygulamalarının temel amacım ülkelerin yeterli istihdamı sağlama çabası oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ülkeler özellikle işsizlik sorunu karşısında yeni iş yaratma yollarım aramakta ve esneklik açılımlarına yönelmektedir. Günümüzde işsizlik-istihdam sorunu hemen hemen tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Avrupa Birliği ve Türkiye için de son derece önemli bir sorundur. Bu sorunun çözümüne ilişkin üretilen istihdam politikaları her ülke için ciddi bir önem arz etmektedir. Esneklik uygulamalarıyla istihdamda artış yakalayan ülkeler göz önüne alındığında her ülkenin kendine özgü ekonomik ve toplumsal yapısından kaynaklanan etkilerin olduğu görülmektedir. Bu bağlamda Avrupa Birliği, sosyal refah devleti anlayışından pek ödün vermemeye çalışarak esneklik uygulamalarına yönelmekte ve Birlik genelinde aynı başarıyı sağlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'de ise henüz işgücü piyasası sorunları çözülmeden esnek uygulamaların başarılı olabileceği kuşku uyandırmaktadır. Esneklik uygulamaları günümüz işgücü piyasalarının kaçınılmaz gerçeklerindendir. Bu nedenle kalıcı çözümler için esnek uygulamalarla birlikte sosyal korumanın dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The main purpose of flexibility applications in labour markets is the efforts of countries to provide sufficient employment. In this context, countries seek for the ways of creating new jobs in response especially to unemployment and go towards to flexibility. Today, the problem of unemployment-employment is a very important problem for European Union and Turkey just like the same for the rest of the world. The employment policies that were produced to solve this problem are very important for every country. When the countries that make the employment increases a reality through the flexibility applications are taken into consideration, it is obvious that there are some effects that appears from the unique economic and social structures of each countries. In this context, the European Union goes towards to the flexibility applications just without trying to give up social welfare state policies and aims to have the same achievement in the entire Union. As for Turkey, it is uncertain that whether the flexibility applications can be successful or not without solving the labour market problems. The flexibility applications are the unavoidable realities of today's labour markets. Thus, to achieve permanent solutions, social protection has to be taken into consideration in addition to flexibility applications.