Yaşlı nüfusa yönelik sosyal koruma politikaları (Avrupa Birliği örneği)
Social protection policies for agein population (Europian Union as an example)
- Tez No: 160772
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
vııı ÖZET İnsanoğlu, yaşadığı her dönemde kendisi ve ailesini sosyal tehlikelerden korumak zorunda olmuştur. Yaşlılık da, önüne geçilemeyen bir sosyal tehlikedir. Son yıllarda, dünya nüfusu yaşlanmaya başlamıştır. Artan yaşlı nüfus, beraberinde, artan sağlık harcamaları, bakım masrafları, emeklilik sistemlerinin yenilenmesi gibi sosyal sorunları da getirmiştir. Bütün dünyada sosyo-ekonomik alanda yaşanılan hızlı değişim ile yaşlı nüfusun sorunları artmıştır. Gelişmekte olan ülkelerle beraber, gelişmiş olan ülkeler de yaşlılık riskine karşı önlem almak zorunda kalmışlardır. Yaşlılık riskine karşı alman önlemler ve uygulanan politikalar her devlete ve her topluma göre imkanlar doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Birçok Avrupa ülkesinde sosyal koruma sistemleri, özellikle yaşlı nüfustan dolayı güçlü finansal baskı altındadırlar. Bu tez çalışmasında, yaşlılığın yarattığı sosyal sorunları ve uygulanan çözüm politikalarını görebilmek için, sosyal koruma kavramı, yaşlılık riski, bu riske yönelik sosyal koruma sistemleri ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşlı nüfusa uygulanan sosyal politikalar incelenmiştir. Avrupa nüfusu son yıllarda yaşlanmıştır ve bu trend gelecekte daha güçlü bir şekilde devam edecek gözükmektedir. Bu, Avrupa Birliği'nde XXI. yüzyılın temel sorunlarından biridir. Yaşlı nüfusun beraberinde getirdiği sosyal sorunların çözümü, uygulanan sosyal koruma programlarının etkin ve verimli olup olmamasına bağlıdır. Avrupa Birliği bünyesindeki yaşlı nüfus, üye ülkeleri yenilikçi sosyal koruma sistemlerine yönlendirmektedir, ihtiyaç duyulan revizyonların, hem ekonomik hem de sosyal politikalar bazında icra edilmesi, yaşlı bireylere yönelik uygulanan sosyal koruma politikalarının geleceği açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Human being has had to protect himself and his family against social dangers in all period of his life. Ageing is a social danger which can not be stopped too. İn recent years, the population of the world has began to grow old. Whenever the amount of elderly people increased, social problems which like health expands, care expands and re-organisation of pension systems are increased too. The social problems of ageing population increased because of the violant change in socio economic field all over the world. Developed countries have had to take measures against the old-age risk too like developing countries. The measures which' s taken against old-age risk and the policies, change according to societies and countries. Social protection systems are under strong financial pressures in most European Countries, expecially due to ageing populations. în this thesis, concept of social protection, old-age risk, social protection systems for old-age risk and social policies that's applied to ageing populations in European Union are examined to realize the social problems which' s caused by ageing population and the policies which' s used as solution. The population of Europe has aged in recent years and this trend is set to continue more strongly in the future. This is one of the main problems of XXI. century. The solutions of the social problems which' s belong to old-age are depends on the productivity and activity of social protection programmes. Ageing population in European Union directs the union countries towards new social protection systems. To perform the needing revisions in economic and social policy field is important for the future of social protection policies to elderly people.