Mali disiplinin sağlanması açısından Türkiye IMF ilşkileri
Relations between Turkey and IMF in order to provide the financial discipline
- Tez No: 160773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada ağırlıklı olarak Türkiye IMF ilişkileri ve mali disiplin boyutu ele alınmıştır. Çalışmanın başında. IMF ile ilgili genel tanımlamalar yapılmıştır. Daha sonra Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yılı 1923'den günümüze kadar dönemler itibanyla ele alınmıştır. Türkiye ekonomisi 1923'den İkinci Dünya savaşına kadar denk bütçe politikaları ile idare edilmiştir. Ülke savaşa katılmamış fakat savaştan olumsuz etkilenmiştir. Savaş boyunca içe kapalı bir ekonomi politikası izlemek zorunda olan Türkiye, savaş sırasında bunun sıkıntısını çekmiştir. Kendi özkaynaklarıyla iktisadi kalkınmayı gerçekleştiremeyeceğini anlayan Türkiye bu eksiğini Batı Bloku içinde yer alarak gidermeye çalışmıştır. Ayrıca savaş sonrası SSCB'nin Türkiye üzerindeki emellerini açığa vurması, bu oluşumda yer almasına neden olan bir başka itici güç olmuştur. Bu şartlar altında Türkiye 1947 yılında IMF'ye üye olmuştur. Ülke IMF ile ilki 1958'de olmak üzere toplam 19 kez stand-by düzenlemesi gerçekleştirmiştir. Gerek dış dünyada meydana gelen olumsuz gelişmeler, gerekse içeride yaşanan siyasi kargaşalar, terör ve popülist politikalar sonucu son düzenleme dahil ancak yedi tanesinde IMF'nin serbest bırakmış olduğu kredi dilimleri kullanılabilmiştir. Son stand-by düzenlemesi olan“Güçlü Ekonomiye Geçiş”Programı ile hedeflenen mali disiplin sağlanabilmiştir. Düzenleme başarıyla tamamlanabilmiştir. Buna rağmen dış borçlardaki artış devam etmektedir. Halen vergilemede etkin bir sistem oluşturulamamıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The main focus is the relationship between the IMF and Turkey along with the financial disipline of the Turkish Budget in this thesis. Key definitions about the IMF are presented at the beginning of the paper. The progress of the Turkish economy is examined beginning from 1923 which is the establishment year of the new Turkish Republic. The Turkish Economy had a strict non-deficit budget from 1923 until the World War II. Turkey was not involved in the war but it was influenced massively. Turkey had some economic problems because it had to follow the rules of a closed economy during the war. Realizing that it will not be able to develop its economy with its own resources, Turkey tried to catch up with its development aim by obtaining a place in the Western Block. Another cause for Turkey to be a part of the Western Block is the fear after U.S.S.R. revealed its intentions for Turkey. Under these circumstances Turkey became a member of IMF. Turkey had signed 19 stand-by aggrements starting from 1958. Among these 1 9 stand-by aggrements, only 7 of them had been fully utilized by Turkey in terms of the credit segments that IMF made available for use. The aimed financial dicipline was realized within the last and successfully completed stand-by aggreement called "Transition to Strong Economics'Mn spite of this success, the external debt goes on to increase to higher levels. Turkey still could not set up an effective taxation system.