Hobbes'un devlet anlayışı
State thought of Hobbes
- Tez No: 160780
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Bu çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Hobbes'un, devlet kuranımda neyi hedeflediği, hangi argümanları kullanarak devleti ve egemenliği temellendirdiği tartılmaktadır. Bu tanıtım esnasında; insanın, toplumun ve doğanın yapısı hakkında Hobbes'un ön kabulleri gösterilmektedir. İnsanın türdeşleri ve doğa ile olan ilişkileri ve bu ilişkilerin sonuçları genel çizgileriyle anlatılmıştır. Ayrıca, bu anlatılanlar doğrultusunda, Hobbes'un insan ve doğa ilişkilerine getirdiği yeni bakış açılan tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü iki alt başlıktan oluşmaktadır. Hobbes Felsefesindeki Temel Kavramlar başlığı altında, Hobbes'un, devlet kuramım oluşturmada kullandığı bazı önemli kavramların açıklamaları üzerinde durulmuştur. Bu kavramların özellikle Hobbes için ne anlam ifade ettikleri vurgulanmıştır. Hobbes Felsefesinin Ana Dayanakları adlı başlık altında ise, Hobbes'un devlet kuramını oluşturmak için dayanak aldığı temellendirmeleri gösterilmiştir. Burada, özellikle Hobbes'un doğa görüşü ve insanın doğa karşısındaki durumu üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, Hobbes'un devlet ve egemenlik anlayışını yansıtmaktadır. Hobbes'ta Devletin Oluşum Süreci başlığı altında, Hobbes'un kuramının ana fikri bulunur. Burada, devletin hangi koşullar altında meydana geldiği ve nasıl bir süreç izlediği gösterilmiştir. Hobbes'ta Din ve Devlet adlı başlık altında ise, Hobbes'un din, Tanrı anlayışı ve Hobbes'a göre dinin devlet içindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Hobbes'un devlet kuramıyla ilgili olarak; Platon, Aristoteles, Maclıiavelli, Rousseau, Hume, Kant ve Habermas bağlamlarında tartışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consist of an introduction, three main parts and a conclusion. In introduction part, it is explained that what Hobbes aim at state theory, and which arguments he uses to form state and hegemony. In this explanation, Hobbes' postulates about human, society and structure nature are indicated. The same species of person, person's relations with nature and results of these relations are told. Also, new point of views which Hobbes brought to relation of person and nature are explained, too. The first part of study consist of two headings. In the heading of main concepts in Hobbes' philosophy, some important concept's explanations that Hobbes used to form state theory are emphasized. In heading of“Main Foundations of Hobbes' Philosophy”, formations that Hobbes supported to form state theory. Here, especially, Hobbes' view on nature and man's situation in nature are emphasized. Study's second part shows Hobbes' comprehension of state and hegemony. In the heading of“At Hobbes The State Formation Process”, the central theme of Hobbes' theory is presented. Here, it is showed that on which conditions state occurs and how a process it follows. In the heading of“Religion and State at Hobbes”, it is informed about Hobbes' opinion on religion and God and what religion's place is in state according to Hobbes. In third part, related to Hobbes' state theory, discussions are had on context of Platon, Aristoteles, Machiavelli, Rousseau, Hume, Kant and Habermas.