Thomas Hobbes'un devlet anlayışında birey iktidar ilişkisinin temellendirilmesi
Founding of the relationship between the individual and the power in Thomas Hobbes's understanding of commonwealth
- Tez No: 736810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ünlü İngiliz Düşünür Thomas Hobbes, başta devletin meşruiyetinin kaynağını sözleşmeye dayandıran“toplum sözleşmesi”olmak üzere siyaset felsefesine kazandırdıklarıyla, günümüz modern devlet düşüncesinin temellerini atan kuramcılar arasında kabul edilmektedir. Hobbes, insanlık tarihini“doğa durumu”ile“toplum sözleşmesi sonrası sivil durum”şeklinde iki farklı evre biçiminde ele alır. Doğa durumunu bütünüyle olumsuz bir tablo şeklinde resmeden düşünürümüz, tasarlamış olduğu devlet modelini doğa durumunun bütün olumsuzluklarını bertaraf edebilmek amacı uğruna vakfeder. Üstelik bu şekilde bir devlet modeli tasarlarken bütünüyle bilimsel yasalardan hareket etmeye çalışır. Bu doğrultuda çalışmamızda Thomas Hobbes'un genel felsefesinden yola çıkılarak onun siyaset bilimine kazandırdığı hususlar incelenecek ve bu hususların devletin temel iki unsuru olan birey ile iktidar kavramları arasındaki bağlantısına vurgu yapılacaktır. Öte yandan yine çalışmamızda Hobbes'un siyasi kuramının temel yapı taşları ele alınacak olup, bu kuramın spesifik özellikleri doğrultusunda Hobbes'u bu şekilde bir devlet teorisi gündeme getirmeye iten nedenler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The famous British philosopher Thomas Hobbes is among the theorists who laid the foundations of modern state thought. Hobbes like his contemporaries uses the concept of“social contract”which in his thought have two stagesthat is“the state of nature”and“civility”. In his philosophy Hobbes describes the natural state in a grotesque picture as a war between all against all and only when individuals give up all their rights on behalf of the sovereign, this grotesque picture turns to civility with the establishing of the state. While trying to create a state in this model, Hobbes purports to use mechanical laws of nature. In this thesis, starting with the general philosophy of Thomas Hobbes, his new concepts of politics will be investigated while the relation between the individual and the power as an element of the modern state will be emphasized. On the other hand, in this study, the basic building blocks of Hobbes' political theory will be discussed and the reasons that prompted Hobbes to raise a theory of the state in this way will be examined in accordance with the specific features of this theory.