Factors affecting acquisition of German citisenship of Turks living in Germany
Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının, Alman vatandaşlığına geçişlerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 160810
  2. Yazar: YAMAN KEPENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu tez Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının, Alman vatandaşlığına geçiş süreci ve nedenlerini araştırmayı amaçlamıştır. 1961 yılında her iki ülke resmi makamlarının resmi anlaşmaları çerçevesinde, Almanya'nın o dönem ihtiyaç duyduğu işgücü açığını gidermek amacıyla, Türk vatandaşları misafir işçi olarak bu ülkeye kitleler halinde gitmeye başlamışlardır. Çeşitli aşamalardan geçen Türk göçü, bugün Almanya'da yaklaşık 2.5 milyon insanın oluşturduğu bir topluluk haline gelmiştir. Hem bu topluluğu oluşturan bireyler hem de birlikte yaşadıkları Alman toplumu, artık söz konusu göçün geri dönülemez bir noktada olduğunu kabul etmektedir. 1980'li yılların başlarında Alman siyasetçileri, ülkelerinde bulunan yabancılara Alman vatandaşlığı edinme kolaylığı sağlamak suretiyle, arzu edilen Alman toplumuna entegrasyonu sağlamaya çalışmışlardır. 1990'h yılların başlarında değiştirilen yasalar ile birlikte, Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşmış ve bu ülkede yaşayan Türkler Alman vatandaşlığına geçmeye başlamışlardır. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının, Alman vatandaşlığına geçme kararlarını etkileyen faktörler nelerdir, sorusuna cevap bulmak amacıyla ve bu konuda bir araştırmaya hazırlık yapmak için Kasım 2003 tarihinde Federal Almanya'ya seyahat ettim. Daha sonra 01 Temmuz - 22 Eylül 2004 tarihleri arasında, Almanya'nın özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerinde (Berlin, Hannover, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Münih) saha araştırması gerçekleştirdim. Alman vatandaşlığına geçiş için Alman yasalarının aradığı gerekli şartlara sahip 134 kişi ile yüzyüze görüşmeler yaptım. Diğer yandan katılarak gözlem metodu kullanılarak, Türk vatandaşlarının toplumsal yaşamlarının pek çok anında, örneğin evlerinde, çarşıda, kahvelerde, cami derneklerinde, futbol karşılaşmalarında, bu insanların Alman vatandaşlığına geçiş konusuna nasıl baktıklarını öğrenmeye çalıştım. Görüşmeleri gerçekleştirdiğim süre içinde kimi zaman Türk aileler tarafından misafir edildim, bazen de otellerde konakladım. Bu araştırma, Alman vatandaşlığına niçin geçildiğini ve Alman vatandaşlığına geçmeyenlerin ise niçin geçmedikleri öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Alman yasalarının, Alman vatandaşlığına geçiş için, gerekli gördüğü şartlara sahip kişilerle görüşülmüştür. xıxAlmanya'da yaşayan Türklerin, Alman vatandaşlığına geçişlerinde dile getirilen başlıca nedenler olarak şu faktörler bulunmuştur:. Alman pasaportunun sağladığı seyahat özgürlüğü ve bu pasaportun güçlü imajı. Almanya'da kalıcı olma niyeti ve Türkiye'ye kesin dönüş yapmak isteğinin duyulmaması. Alman toplumu ile entegrasyon isteği. Kişinin kendini Almanlar ile eşit hissetme amacı ve (Alman vatandaşlığına geçişi) ayrımcılığa karşı bir önlem olarak görmesi. îş / meslek gereği duyulan ihtiyaç Diğer yandan Almanya'da yaşayan Türklerin, Alman vatandaşlığına geçmemelerinde başlıca nedenler:. Gerekli görmemek, oturma ve çalışma iznini yeterli bulmak. Türkiye'ye bağlılık, vatanseverlik ve milliyetçilik gibi duygusal nedenler. Vatandaşlık başvuru harcamalarım yüksek bulmak XX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to research the reasons for and the process of acquisition of German citizenship by Turks living in Germany. Within the framework of the convention made between Turkey and Germany in 1961, Turkish citizens started going to Germany as“guest workers”in large numbers due to the lack of labour force in Germany. Migration from Turkey to Germany has passed through various phases and consequently formed a population of 2.5 million Turkish people in the country. Both the individuals forming this group and also the German society are aware that this migration is at a point of no return. At the beginning of the 1980s, German politicians aimed to reach the desired integration level of foreigners living in Germany, into the German society by providing easier access to German citizenship. As it got easier to acquire German citizenship with the advantages of the changing laws provided at the beginning of the 1990s, Turks living in this country started to apply for the acquisition of German citizenship. In order to find an answer to the question "factors which influence decision of Turks living in Germany for acquisition of German citizenship and to make research preparations, I went to Germany in November 2003. After that I realized my field study between July 01, and September 22, 2004, especially in areas where there is a considerable Turkish population (Berlin, Hannover, Köln, Frankfurt, Stuttgart and München). I have conducted interviews with 134 people who posses the requirements that the German laws demand for the acquisition of German citizenship. At the same time I collected data through participant observation in various venues of the social life of Turks living in Germany, such as at home, marketplaces, Turkish coffeehouses, mosques and at football matches. This way I was able to observe Turkish citizens' approaches to the issue of acquisition of the German citizenship. I was mostly hosted by Turkish families, yet occasionally stayed at hotels during this time while I conducted interviews. A further research was made to find out the reasons why in some cases German citizenship has been acquired and in some others why it has not been. People who posses the right conditions that the German laws requires for the acquisition of German citizenship, were interviewed. xvuIt has been found that the reasons declared by Turks living in Germany, for acquiring German citizenship are mainly as fallows:. Freedom of travel with German Passport and its strong image. Intention of staying permanently in Germany and having no intentions for retailing to Turkey. Desire for integration with German society. Assuming acquisition of German citizenship as a counter-measure against discrimination and enhance feelings of equality vis-a-vis Germans. Need / requirement of profession On the other hand, the reasons of Turks living in Germany, but not acquiring German citizenship are mainly:. Not finding it necessary, finding sufficient to hold residence and work permits. Emotional reasons like loyalty to Turkey, patriotism and nationalism. The high costs of fees for the application procedures xvm