Human factors and usability of knowledge management for effective e-government
Etkin e-devlet için bilgi yönetiminde insan faktörü ve kullanılabilirik
- Tez No: 160825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN CÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Geniş açılımı ile devlet hizmetlerinin ve bilgilendirme müessesesinin Bilgi İşlem ve İletişim Teknolojisiyle desteklenmesi olarak tanımlayabileceğimiz e-devlet kavramı, insan faktörü kullanımı alanında üzerinde çok araştırmalar yapılmış ve yapılmakta olan bir konudur. Bu çalışma, başarılı bir e-devlet uygulaması olan Kadıköy Belediyesinin sistemi ve çalışmaları ile ilgili olarak Kadıköyde yaşayan 180 kişi ile yapılan çok detaylı bir mülakatın verileri aracılığı ile, başarılı bir e-devlet uygulamasının arkasındaki dinamiklerin incelenmesi ve Kadıköy Belediyesi penceresinden bakarak Türkiye genelinin bilgi toplumu profilinin çıkarılmasına yönelik bir araştırmadır. Bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, e-devlet kavramının Türkiyede ne ölçüde yerleşmiş ve kurumsallaşmış olduğunun genel bir değerlendirmesini içerir. Bu bölümün amacı, halihazırdaki durumun incelenmesi ve Türkiyenin sorunsuz çalışan bir e- devlet düzenine geçişi için temel öneriler getirmek ve ana hedefleri saptamaktır. Bu bölüm aynı zamanda Türkiyenin dijital dünyadaki konumunu irdelemektedir. İkinci bölümde İnsan Faktörünü ele alınmakta olup, bu bağlamda etkili olan kültürel ve kişisel yaklaşımları, davranış biçimleri, bunlardan kaynaklanabilecek muhtemel engelleri ve sayısal uçurumun etkileri incelenmektedir. Üçüncü bölüm, başarılı bir e-devlet uygulamasının Kullanıcıları ve Kullanımı üzerinedir. Bu bölümde, uygulamaya konulmuş olan böyle bir sistemin birincil kullanıcıları, yani bu sistemi uygulayan kurumlar ve bundan yararlanan kullanıcılar ele alınmaktadır. Dördüncü bölüm ise, bir vaka çalışmasıdır. Burada, detaylı olarak başarılı bir e-belediye örneği olan e-Kadıköy uygulaması incelenmektedir. Olabildiğince derinlemesine yapılan ve hemen her konuda bireylerin görüşlerine başvurulan bu araştırmada, mülakat sonuçlan ve bunların içerdiği mesajlar irdelenmektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of e-government, broadly defined as the supporting of public services and information by information and communication technologies (ICTs), is a widely researched topic in the field of human factor usage. This study explains the dynamics behind the effective e-government and the picture of Turkey through digital divide perspective via the sample of the successful e-municipal in Turkey by conducting in-depth interviews with 1 80 people who lives in Kadıköy. The thesis consists of four main parts. The first part includes a general assessment of the extent of adoption and institutionalization of e-government in Turkey. It aims to analyze the current situation, make basic suggestions as to the transition of Turkey to a sound system of e-government and determine primary objectives. This section also stresses the position of Turkey in the digitalized world. Second part of the thesis deals with Human Factors analyzing the influential, cultural and personal approaches, behavioral patterns, possible obstacles that may arise in that regard and the effects of the digital divide. The third part is on the usability of an effective e-government practice. In this part, the primary users of such an introduced system, namely the institutions applying this system and the users who are benefiting will be discussed. The fourth part comprises a Case Study where the application of e-Kadıköy, which is a successful example of e-municipal, is examined in detail. In the survey that is carried out as detailed as possible and where views of the individuals were considered, the results of the interviews and the messages contained therein are investigated thoroughly. VIII