Nicotiana tabacum L. Karabağlar 59/4'un dihaploid hatlarında bazı özellikler üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
- Tez No: 16083
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
- 32 - ÖZET Nicotiana tabacum“Karabağlar 59/4”den anter kültürü ve asenaften uygulaması ile elde edilen 34 androgenetik dihaploid (DH) tütün hattı, 1989' da tarla koşullarında 5 o boyundaki döl sıralarında üç tekerrürlü olarak yetiştirilmiştir, Anitia ve loan (19)'a göre uygulanan morfolojik gözlem ve ölçmeler yanında, ücüncü ellerden alınan yaprak örneklerinde kimyasal analizler de yapılmıştır. Gözlenen özellikler bakımından DH hatların homozigot olduğu görülmüştür,.sakat Karabağlar 59/4 uzun yıllar kendilenmiş bir ıslah hattı olduğu halde, DH'leri arasında farklılıklar gözlenmiş ve bitki boyu, bitki başına yaprak sayısı, çiçeklenmeye kadar geçen süre, kül (%), total alkaloid (#), total N (%), total şeker {%) ve petrol eteri ekstraktı (%) bakımından istatistik olarak önemli (p=»05) farklar kaydedilmiştir. SUMMARY Thirtyfour androgenetio double d-haploid (DH) tobacco lines produced from Nicot iana tabacum“Karabağlar 59/4”by anther culture and acenaphthene application were grown im 1989 under i'ield conditions in 5 o long progeny rows with three replications. Besides morphological observations and measurements that were performed according to Anitia and Loan (19), chemical analyses were also done using green leaf samples taken from 3 rd primings. DH lines appeared to be homozygous with regard to characte ristics observed whereas differences were present amoung the DHs and significant differences were recorded for plant height, number of leaves per plant, days to flowering, ash (%), total alkaloid (%), total N (%), total sugar (%) and petroleum ether extractives (%), though the donor materyal Karabağlar 59/4 «as a long term self fertilized breeding line.
Özet (Çeviri)