Bazı mutant arpa hatlarında verim ve verim komponentleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 16082
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
- 1 - ABSTRAKT Yerim ve verim komponentleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla 18 mutaat arpa hattı, Boşa ova' da 1989-1990 Ekim yılımda tesadüf blokları deneme deseninde yetiştirilmiş- Arattırma sonuçlarına göre verim ve verim komponentleri arasında önemli basit korelasyon katsayısı bulunmamıştır. Bazı fizyolojik özellikler kendi aralarında yüksek düzeyde fenotipik ve gsaotsipik korelasyon katsâyılarına sahiptir. Verimle başak boyu arasında negatif bir fenotipik korelasyon katsayısı verim ile dane ağırlığı arasında olumlu bir genotipik korelasyon katsayısı bulunmuştur. ABSTRACT A total of 18 mutant Barley lines were grown at Bornova im a randomized bloks design in 1989-1990 growing season la crd@r to study the relationship between yield and. yield compo nents. According to the results; Single correlations coefficient between th® yield and the yield components were aon-aigaiflcaat. Q& th® other hand there were some significant simple correlati on coefficient between certain physiological traits. There were significant phenotipic and genotypic correlati ons between the yield and spike length and between the yield and kernel weight.
Özet (Çeviri)