Arap grameri ekolleri
The Arabic grammer schools
- Tez No: 160871
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
TEMEL ISLAM BİLİMLERİ ANA BİLİM DALI ARAP DİLİ VE BELAGATI BİLİM DALI ARAP GRAMERİ EKOLLERİ Salih Zafer KIZIKLI (Doktora Tezi). Bu tez, Arap dilinin gramer ekolleriyle ilgilidir. VII. yüzyılda İslam coğrafyasının gelişmesi sonucunda Arapçada bir takım bozulmalar meydana gelmeye başladı. Bunun üzerine ilk gramer çalışması Basra kentinde Ebu'l-Esved ed-Du'elî tarafından başlatıldı. Onun ardından bu çalışmalar, Ebû 'Amr b. el-'Alâ', el-Halîl b. Ahmed ve Sîbeveyhi başta olmak üzere diğer Basrah gramer bilginlerince devam ettirildi. VIII. yüzyılda ise dönemin bir başka bilim merkezi olan Küfe şehrinde de gramer faaliyetleri başladı. Öncülüğünü el-Kisâ'î ve el-Ferrâ“nın yaptığı bu çalışmalar temelde Basralıların ortaya koydukları kurallara karşı bir alternatif olarak doğdu. Abbasi devleti halifeleri tarafından da desteklendi. IX. yüzyıldan itibaren Bağdat'ta bu iki farklı görüşü seçmeci bir metod kullanarak uzlaştırmaya çalışan İbnu Keysân, îbnu Cinnî ve ez-Zemahşerî gibi gramer bilginleri ortaya çıktı. Bunlara Bağdat Ekolü adı verilir. Daha sonra Basra, Küfe ve Bağdat gibi önemli bilim merkezlerinin dışında kalan Endülüs ve Mısır'dan bu merkezlere gelinerek bu bilgiler alındı. Böylelikle Endülüs ve Mısır coğrafyasında da Arap gramerinin eğitim ve öğretimi başlamış oldu. Bu çalışmalar XII. ve XIII. yüzyıllarda Endülüs'te İbnu Mada', İbnu Mâlik ve Ebû gayyan; XIII-XIV. yüzyıllarda da Mısır'da İbnu Hâcib, İbnu Hişâm ve es-Suyûtî gibi büyük gramercilerin yetişmesiyle meyvesini verdi. Sözü edilen bu gramer çalışmalarının her biri ayrı bir ”ekol" olarak adlandırılır. Bu beş ekol içinde modern Arap dilinin grameri, Basra ekolünün etkisi altındadır. Sayfa sayısı : 235 Danışman Jüri Üyesi Jüri Üyesi Jüri Üyesi Jüri Üyesi Prof. Dr. Erol AYYILDIZ 111
Özet (Çeviri)
THE ARABIC GRAMMAR SCHOOLS ABSTRACT This thesis deals with the school of the Arabic grammar. In the 7th century A.D. Arabic language was used incorrectly as a result of the widennig of the Islamic lands. Therefore Abü al-Asvad al-Du'alî started to determine rules of the Arabic grammar in Basra. After that, those researches were continued by Abü 'Amr b. 'Ala', al-Halîl b. Ahmad, Slbawaihi et al. Then another grammar activity appeared in Küfa in the 8th century A.D. al-Kisâ'î and al-Farrâ' are leaders of that. The study of them is an alternative of Basra and it was supported by the Abbasî caliphs. After a century of that Ibn Kayşan, Ibn Cinnî, and al-Zamakhsharî come on the scene. They blended the opinions of the scientists of Basra and Küfa, and selected them. This study was called as the Baghdad school. Out of those places Arabic grammar was studied in Andulus and Egypt. In the 12th - 13th ceturies A.D. Ibn Mada', Ibn Mâlik, Abü Hayyân in Andalus and in 13th - 15th centuries A.D. Ibn Hishâm, Ibn Hâcib, al-Suyütî in Egypt produced very importent works about Arabic grammar. Later, the grammar activities in Basra, Küfa, Baghdad, Andulus and Egypt were called as“schools”. The Basra school is the main between the others and it influenced Arabic language throughout the centuries. Moreover modern Arabic grammar is under the influence of the Basra school. (PhD Thesis) UNIVERSITY OF ULUDA?, 2005, 235 pp. Student Supervisor : Salih Zafer KIZIKLI : Prof. Dr. Erol AYYILDIZ Türkçe Anahtar Kelimeler İngilizce Anahtar Kelimeler 1. Arapça 2. Gramer 3. Dil 4. Filoloji 5. Dilbilim 6. Edebiyat 7. Belagat 1. Arabic 2. Grammar 3. Language 4. Philology 5. Linguistics 6. Literature 7. Rhetoric IV