Yaylı çalgı öğrenci orkestralarının eğitim yöntemlerinin incelenmesi
Students strings orchestras education method to pass trough
  1. Tez No: 160901
  2. Yazar: TÜRKER EROL
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, yaylı çalgı öğrenci orkestralarının çalışma yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın ana konusu, yaylı çalgı öğrenci orkestralarının geliştirilmesi amacıyla, eğitim yöntemlerinin belirlenerek, incelenmesidir. Betimsel bir alan araştırması olan bu çalışmanın evrenini; yaylı çalgı öğrenci orkestraları, örneklemini ise Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümü Orkestraları oluşturmaktadır. Araştırmada ilk olarak yaylı çalgıların yapıları ve tınıları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra -orkestraya yönelik olarak bireysel -hazırlanma süreci ve önemi, solfej -müziksel algılama, müzik biçimleri bilgilerinin orkestra eğitimine katkıları ile ilgili bilgiler verilmiş, yaylı çalgı öğrenci orkestralarının repertuar seçiminde önemli görülen noktalar belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak, yaylı çalgı öğrenci orkestralarının eğitimine yönelik biri makamsal, diğeri tonal olmak üzere seçilen iki örnek eser üzerinde eğitim yöntemleri incelenmiştir. Son olarak yaylı çalgı öğrenci orkestralarının eğitimine ilişkin sonuçlara varılmış, çözüm önerileri getirilmiştir. Araştırmada, eğitim yöntemlerinin belirlenmesinde ve incelenmesinde uzman kişi görüşlerinden yararlanılmış, veri toplama tekniği olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim and scope of this study is to contribute to the developments of methodsof the students strings orchestras. The main concern of the study is determinig and examining the education methods with the aim of developing students strings orchestras. This is a descriptive study and its universe is students strings orchestras, samples are taken among the music department orchestras of education faculties and fine arts faculties. In the study, first the structures and tones of the strings are presented. Then, individual training period and its importance for the orchestra,, solfege perception of music, the contributions of knowledge of music types to the orchestra are explained, the important points in the selection of repertory for the students string orchestra are determined. Depending on the gained data, the education methods are examined among the selected two sampleworks, one is about tone and the other related with melodic creation. As a result, the findings on the education of students strings orchestras are evaluated and suggestions are made by the resarcher. During the study, the ideas and advise of the experts were taken in to consideration while examining and determining the education methods. Source technique was used to gather the required data.