Yaylı çalgı eğitiminde birlikte seslendirmenin önemine ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
Instructor and student views on the importance of ensemble playing in string instrument education
  1. Tez No: 792284
  2. Yazar: AYBÜKE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı yaylı çalgı eğitiminde birlikte seslendirmenin önemi ve gerekliliğine ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma amaç, izlenen yöntem ve uygulanan işlem ile toplanan verilerin niteliği açısından betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında yaylı çalgı öğretim elemanları ile yaylı çalgı öğrencileri, örneklemini ise tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen altı farklı ildeki müzik eğitimi anabilim dallarında yaylı çalgı derslerini yürüten 26 öğretim elemanı ile 72 yaylı çalgı öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada kullanılan nitel bilgiler kaynak tarama ile nicel bilgiler ise anket yöntemiyle toplanmıştır. Konuya ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerini tespit etmek amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanan anket yaylı çalgı eğitimcilerine ve yaylı çalgı öğrencilerine Google Forms aracılığı ile ulaştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracıyla elde edilen nicel veriler, bilgisayar programlarının (SPSS) yardımıyla işlenmiş ve anketten elde edilen verilere ilişkin bulguların sergilenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının görüşlerine göre öğrencilerin birlikte seslendirme çalışmalarıyla motivasyonlarının artmasının, müzikal ve teknik gelişimlerinin sınav ve sahne deneyimlerinde performans kaygısını azalttığı ve bu durumun öğrencinin gelişiminde olumlu etkiler bıraktığı sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrenci görüşlerine göre ise topluluk içinde yer almalarının öz güvenlerini arttırdığı, birlikte seslendirme çalışmalarının motivasyonlarını arttırdığı, müzikal ve teknik gelişimlerinin olumlu yönde değiştiği, sınav ve sahne deneyimlerinde performans kaygılarının azaldığı sonuçları ortaya çıkmıştır. Çalgı eğitimcisinin ve öğrencinin çalıcı olarak daha aktif oldukları bir çalgı eğitiminin daha verimli olacağı düşünüldüğünde öğretim elemanlarının derslerinde birlikte seslendirme çalışmalarına yer vererek öğrencisi ile birlikte çalmalarının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın yaylı çalgı eğitiminde birlikte seslendirmenin önemini ortaya koyarak yaylı çalgı eğitim program geliştirme çalışmalarına ve bu konuda yeni yapılacak araştırmalara kaynak olması bakımından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of the instructors and students about the importance and necessity of performing together in string instrument education. The research has a descriptive nature in terms of the purpose, the method followed and the process applied and the quality of the data collected. The universe of the research consists of string instrument instructors and string instrument students in the Music Education Departments of Education Faculties in Turkey, and the sample consists of 26 instructors and 72 string instrument students who conduct string instrument lessons in music education departments in six different provinces selected by random sampling method. Qualitative information used in this research was collected by literature review and quantitative information was collected by survey method. The questionnaire prepared by the researchers in order to determine the views of the instructors and students on the subject was sent to the string instrument educators and string instrument students via Google Forms. Quantitative data obtained with the data collection tool in the research were processed with the help of computer programs (SPSS) and frequency (f) and percentage (%) were used to present the findings related to the data obtained from the survey. According to the opinions of the instructors, it was concluded that the increase in motivation of the students with vocalization activities, their musical and technical development reduced performance anxiety in exam and stage experiences, and this had positive effects on the development of the student. According to the students' opinions, it was concluded that their participation in the ensemble increased their self-confidence, their vocalization activities increased their motivation, their musical and technical developments changed positively, and their performance anxiety decreased in exam and stage experiences. Considering that an instrument education where the instrument trainer and the student are more active as players, it is thought that it will be beneficial for the instructors to play together with their students by giving place to vocalization activities in their lessons. It is thought that this research will contribute to string instrument education program development studies and to be a source for new researches on this subject by revealing the importance of vocalizing together in string instrument education.