Çalgı kalitesinin yaylı çalgı eğitimine olan etkilerine yönelik öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Students and instructor views on the effects of instrument quality on string instrument education
- Tez No: 857797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada çalgı kalitesinin yaylı çalgı eğitimine olan etkilerine yönelik öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerini saptamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin kullandıkları çalgıların fabrikasyon ya da el yapımı olup olmadığı, öğrencilerin eğitim aldıkları üniversite envanterinde öğrenci kullanımı için kaliteli yaylı çalgıların olup olmadığı, çalgı kalitesinin, arşe kalitesinin ve aksesuar kalitesinin yaylı çalgı eğitiminin niteliklerini karşılayıp karşılamadığı sorularına yanıt aranmıştır. Ayrıca araştırmada yaylı çalgı kalitesinin öğrencilerin motivasyonlarını, performanslarını, çalgı çalışma sürelerini etkileyip etkilemediği, öğrencilerin çalgı bakım-onarım bilgisinin olup olmadığı, öğrencilerin eğitim aldığı üniversite ya da çevre bölgelerde luthier olup olmadığı ve öğrencilerin ekonomik koşullarının yaylı çalgı eğitime yönelik etkilerinin neler olduğu konusunda öğrencilerin ve öğretim elemanlarının görüşleri saptanmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada betimsel analiz tekniği ve tarama modeli deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ondokuz Mayıs, Gazi, Ordu, İnönü, Sinop ve Trabzon Üniversitelerinde yaylı çalgı eğitimi alan 65 öğrenci ve bu üniversitelerde yaylı çalgı eğitimi veren 19 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Veriler, araştırmanın amacına bağlı olarak öğrencilere yöneltilen A-formunda yer alan 40 maddelik sorular ile öğretim elemanlarına yöneltilen B-formunda yer alan 27 maddelik sorulara yanıt alınarak toplanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde öğrenci çalgılarının çoğunluğunun öğrenciye ait olduğu, %53'ünün fabrikasyon çalgıya sahip olduğu; öğrenci çalgılarının ve arşelerinin çalgı eğitiminin gereksinimleri açısından ideal koşulları tam anlamıyla sağlamadığı saptanmıştır. Yaylı çalgıların ve arşelerin kalitesi ile sol el ve yay tekniklerini uygulama becerileri arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Üniversitelerin ancak %50'sinin envanterinde kaliteli yaylı çalgıların olduğu, ekonomik koşulların çalgı eğitimi ve öğretimi ile ilişkisinin olduğu, ekonomik koşullar elverdiğinde öğrencilerin daha kaliteli çalgılar almak istediği, çalgı kalitesinin motivasyonu, çalgı performansını ve çalgı çalışma süresini arttıracağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the views of students and teachers on the impact of instrument quality on stringed instrument education. For this purpose, answers were sought to the questions of whether the instruments used by the students are fabricated or handmade, whether there are quality string instruments for student use in the inventory of the university where the students are trained, whether the quality of the instrument, the quality of the instrument and the quality of the accessories meet the qualifications of string instrument training. In addition, the opinions of students and lecturers on whether the quality of string instruments affects students' motivation, performance, and practise time, whether students have knowledge of instrument maintenance and repair, whether there are luthiers in the university where students are trained or in the surrounding regions, and what are the effects of students' economic conditions on string instrument education were determined. This research was carried out using a qualitative research method. Descriptive analysis technique and survey model design were used in the research. The sample of the study consisted of 65 students studying string instruments at Ondokuz Mayıs, Gazi, Ordu, İnönü, Sinop, and Trabzon Universities and 19 lecturers teaching string instruments at these institutes. The data were collected by answering the 40-item questions in the A-form directed to the students and the 27-item questions in the B-form directed to the instructors, depending on the purpose of the research. As a result of the findings, it was determined that the majority of the student instruments were owned by the students, 53% of them had fabricated instruments and that the student instruments and their bows did not fully meet the ideal conditions in terms of the requirements of instrument education. It was found that there is a correlation between the quality of the stringed instruments, the quality of the bows, and the ability to apply left-hand and bowing techniques. It was determined that only 50% of the universities have quality string instruments in their inventory, economic conditions are related to instrument education and training, students want to purchase better quality instruments if economic conditions allow, instrument quality will increase motivation, instrument performance, and instrument practice time.