Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki yaylı çalgı orkestraları için bir metodoloji çalışması
A methodology study for string orchestras in music teacher education programs
  1. Tez No: 703956
  2. Yazar: ÇAĞATAY ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Müzik Öğretmenliği Öğretim Programında 4 yarıyıl yer verilen Orkestra / Oda Müziği dersinin işlenişi ile ilgili mevcut durumu saptayarak bu doğrultuda Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarındaki yaylı çalgı orkestralarının daha işlevsel bir yapıya ve işlerliğe kavuşturulmasına katkıda bulunmak, öğretim elemanlarının yaylı çalgı orkestrasını çalıştırırken hangi yöntemleri kullandıklarını ve hangi yöntemlerin etkili olduğunu belirlemek, repertuvar oluştururken nelere dikkat ettiklerini saptamak, öğretim elemanları ve öğrencilerin orkestradan beklentilerini ne ölçüde karşıladığının tespitini yapmak ve bu doğrultuda yaylı çalgı orkestralarının daha işlevsel bir yapıya kavuşturulmasına katkıda bulunmak üzere bir metodoloji geliştirmektir. Araştırmada betimsel ve deneysel yöntemlerden oluşan karma yöntem uygulanmıştır. Durum tespitine yönelik betimsel kısımda yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğretim elemanı ve öğrencilerin orkestra ile ilgili görüşleri nitel yöntemlerle tespit edilmiş, elde edilen verilerin içerik analizi yapılarak oluşturulan metodoloji, deneysel kısımda eşleştirilmiş seçkisiz desen ve kontrol gruplu son-test yöntemi kullanılarak metodoloji denenmiştir. Araştırmanın betimsel çalışma grubunu 2017-2018 öğretim yılı güz ve bahar döneminde Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Onsekiz Mart Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapan ve yaylı çalgılar orkestrasını çalıştıran 7 öğretim elemanı ile yaylı çalgı orkestrasında görev alan 60 öğrenci oluşturmaktadır. Deneysel çalışma grubunu ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı yaylı çalgılar orkestralarını çalıştıran 2 öğretim elemanı ve orkestra çalışmalarına katılan 24 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın betimsel kısmındaki nitel verileri araştırmacı tarafından ayrı ayrı geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış“Öğretim Elemanı ve Öğrenci Görüşme Formları”ile toplanmıştır. Deneysel kısmının nitel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Profil Belirleme Formu”ve“Eser Uygunluğu Belirleme Formu”, nicel verileri ise“Yaylı Orkestra Performansı Dereceli Puanlama Anahtarı”ile toplanmıştır. Öğretim elemanı ve öğrenci görüşme formları için içerik analizi yöntemi, araştırmanın deney kısmı için de nicel veri analizleri kullanılmıştır. Cevapları aranan alt problemlere yönelik ölçek ile toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri SPSS programından yararlanılarak yapılmıştır. Araştırmacı tarafından alınan uzman görüşleri ve uygulanan deney sonucunda bir orkestra çalışma metodolojisi geliştirilmiştir. Bu metodoloji araştırmacı tarafından 6 hafta boyunca deney grubuna uygulanmış, deney ve kontrol gurubu arasında teknik boyut, müziksel boyut, toplam ve ortalama puanlar bakımından anlamlı farklar bulunmuştur. Bireysel çalgı değişkeni bakımından deney grubunda anlamlı fark bulunmamış, kontrol grubunda ise anlamlı fark bulunmuştur. Geliştirilen bu metodolojinin orkestra derslerinde başarıyla uygulanabilecek bir çalışma olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the current situation regarding the Orchestra / Chamber Music course, which is included in the Music Education Curriculum for 4 semesters, and to contribute to the making of the string orchestras in the Music Education Departments of the Faculty of Education a more functional structure and operability, while the instructors are operating the string instrument orchestra. To determine which methods they use and which methods are effective, to determine what they pay attention to when creating the repertoire, to determine to what extent the expectations of the instructors and students from the orchestra are met, and to develop a methodology in this direction to contribute to a more functional structure for string orchestras. A mixed method consisting of descriptive and experimental methods was used in the research. In the descriptive part for the determination of the situation, the views of the instructor and students about the orchestra were determined by qualitative methods with a semi-structured interview form, the methodology created by the content analysis of the obtained data, the methodology was tested by using the matched random design and the control group post-test method in the experimental part. The descriptive study group of the research was employed in the fall and spring semesters of the 2017-2018 academic year at Abant İzzet Baysal University, Dokuz Eylül University, Gazi University, Marmara University, Mehmet Akif Ersoy University, Onsekiz Mart University and Pamukkale University Education Faculties, Fine Arts Education Department, Music Education Departments. It consists of 7 instructors who perform and run the string orchestra, and 60 students who work in the string orchestra. The experimental study group consists of 2 instructors who train string instruments orchestras of Mehmet Akif Ersoy University and Pamukkale University Fine Arts Education Department, Music Education Department, and 24 students who participate in orchestral studies. Qualitative data in the descriptive part of the research were collected with the semi-structured“Instructor and Student Interview Forms”developed separately by the researcher. The qualitative data of the experimental part were collected with the“Student Profile Determination Form”and“Work Suitability Determination Form”developed by the researcher, and the quantitative data were collected with the“String Orchestra Performance Rubric”. Content analysis method was used for the lecturer and student interview forms, and quantitative data analysis was used for the experimental part of the research. The necessary statistical analyzes of the data collected with the scale for the sub-problems whose answers were sought were made using the SPSS program. As a result of the expert opinions received by the researcher and the applied experiment, an orchestra working methodology was developed. This methodology was applied by the researcher to the experimental group for 6 weeks, and significant differences were found between the experimental and control groups in terms of technical dimension, musical dimension, total and average scores. There was no significant difference in the experimental group in terms of individual instrument variable, but a significant difference was found in the control group. It is envisaged that this developed methodology is a study that can be successfully applied in orchestral courses.