Nişapur'da ilk dönem hadis çalışmaları
Early hadith studies in Nişhapur
  1. Tez No: 160932
  2. Yazar: FAİK AKCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRZA TOKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışma, hicrî ilk Üç Asırda Horasan bölgesinin önemli şehirlerinden Nişapur'da yapılmış hadis çalışmalarının tespiti amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde Nişapur'da yaşamış muhaddislerin biyografileri yer almaktadır. Bu bölümde, bölge muhaddisleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. ikinci Bölüm, Nişapur muhaddislerinin çalışma alanlarına ayrılmıştır. Burada muhaddisler tarafından yazılmış eserlerden hareketle, Nişapur muhaddislerinin ilgi alanları belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölüm'de Nişapur'da yazılan eserlerin durumlarından bahsedilmiş, günümüze gelen eserler hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm sonunda bölgede yapılan çalışmaların hadis ilmine katkıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at ascertaining the hadith studies in the first three centuries of the Hegira in Nishapur, the most salient city in the vicinity of the Khurasan. The study consists of three sections: In the first section, the biographies of the muhaddithûn / hadith scholars who lived in the Nishapur region are mentioned. In this chapter, the information about the muhaddithûn of the area and their works is in full scope given. In the second section, the branches and specialities of the Nishapur muhaddithûn are detailed. By concentrating on the works done by these muhaddithûn, the special interests of them are tried to be ascertained. In the last section, the nature and character of the works written in Nishapur are explained and the works still available and usable today are mentioned explicitly. In the last part of the section, the contribution to the science of Hadith made by the hadith studies of the Nishapur region is explicated.