Cemil Meriç'te aydın kavramı
Cemil Meriç's concept of the intellectual
- Tez No: 160956
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Cemil Meriç'te Aydın Kavramı isimli çalışmamızda Aydın kavramının Türkiye'de nasıl değerlendirildiği belirtilmeye ve bu değerlendirmeler ışığında Cemil Meric'in Aydın konusuna yaklaşımı ortaya konmaya çalışılmıştır. Sosyal olan her şeyde olduğu gibi Aydın kavramında da hiçbir tanım tek başına bir anlam ifade etmez. Aydın kavramını irdelemek için Aydının tarihsel gelişim süreci, Türk aydının aydın anlayışı ve yine Türk aydınının kendi grubuna eleştirel bakışı incelenmiş, ardından da Cemil Meric'in bu konudaki ifadeleri araştırmamızda son bölümde yer almıştır. Araştırmada Cemil Meric'in üslubu, sosyoloji anlayışı, tarafsızlığı eleştirel yaklaşımı ele alman noktalar oldu. Cemil Meric'in eleştirel yaklaşımı Türk Aydını konusunda ön plana çıkmıştır. Türk Aydının tutarsızlıkları ve batılılaşma gayretleri Cemi! Meric'in en çok eleştirdiği iki nokta olmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In our work called“The concept of scholar in Cemil Meriç”it is tried too present how this concept is interpredet in Turkey, and in the light og these interpretation what the view of Cemil Meriç abaout the concept of scholar is. Like everything which is related to society, in the concept of scholar any single defination has no meaning when it is taken apart from the others. To research this concept, scholar's historical perisd at improvement, the Turkish scholar's approach to this concept, his critical approach to his own group were investigated with their details. And in the last part of our search we presented the expressions of Cemil Meriç about this subject In our work, we presented Cemil Meriç's method, his sociological view and his critical approach. Cemil Meriç's critical approach to Turkish scholar was initiadet. The incoherence of Turkish scholar and the efforts to become Western were the two main points which were mostly approached critically by Cemil Meriç.