1239-1240 tarihli Sivas Şer'iye Sicili (metin ve değerlendirme)
1239-1240 date of the register of the caurts of Sivas (text and avalvation)
  1. Tez No: 160957
  2. Yazar: ZÜBEYDE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABUBEKİR SIDDIK YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Ill ÖZET Şer'iye sicilleri Osmanlı tarihinin kaynaklan arasında birinci derecede öneme sahiptir. Bu siciller dönemin kadıları tarafından kaydedilen belgelerdir. Kayda geçirilen bu vesikalar incelenmeden, Osmanlı Devleti'nin siyasi, idarî ve sosyal tarihini hakkıyla ortaya koymak mümkün değildir. Çalışmamızın konusunu teşkil eden ve 1823- 1824 yıllarına ait olan şer'iye sicili Sivas eyaletinin idari, sosyal ve ekonomik yapısına dair değerli belgeleri taşımaktadır.. Nahiye kuralarının mirasları, vârisleri, sürgün ve af tezkereleri, borçlu olan zimmilerin terekelerinin değerlendirilmesi, paşalara buyrultu suretleri, devletin para politikasıyla ilgili belgeler, vergiler, diğer devlet gelirleri,esnaf gurupları, devlet kontrolünde nakli yapılan mallar,vakıf mallarıyla ilgili tasarruflar, mülk alım-satımına dair ve tüccarların devletle münasebetine dair bilgiler bulunan sicilde sıraladığımız konulara dair belgeler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The registers of the law caurts has the primary importance among the resources abaut Ottoman History. These registers are the documents recorded by Otoman judges. Withaut studying these documents, it is nat possible to came up with a thoraugh conclusion abaut the political, social, history of Ottoman Empire. The thesis include valuable documents related to the social, political structure of Sivas province, having the registers of the law caorts between 1823-1824 asthe main subject. The documents of the State Manetary Policy, taxes, the other State incomes, the good transported under the state control, the documents abaut the affairs betueen the state and the Traders, the assessment of zimmi people are all available in the register.