Analysing YDS (English proficiency exam for university candidates) exam questions
YDS sınav sorularının analizi
- Tez No: 160960
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İİİ ÖZET Bu yüksek lisans tezi YDS sınavına hazırlanmakta olan tüm öğrencilere yardımcı olabilmek ve yol göstermek amacıyla, öğrencilerin sınavda karşılaşacakları soru türlerini de içererek, hazırlanmıştır. Bölüm I başka bir dil öğrenmenin önemini, yabancı dil öğretiminin gelişimini, hipotezi ve çalışmanın amaç ve kapsamını tanıtıyor. Bölüm II literatür taraması yapıyor: çoktan seçmeli soru şekline dayanarak yapılan dünyadaki bazı İngilizce yeterlik sınavlarım açıklıyor. Bölüm III şimdiye kadar YDS sınavında çıkmış bazı örnek soruların incelenmesi ve belli başlı soru tipleri hakkındadır. Bölüm IV 2004-2005 akademik yılında Sivas'taki çeşitli Liselerde İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerle yapılan betimsel araştırma ve onun sonuçlarıyla ilgilidir. Bölüm V sonuç ve önerileri içeriyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master thesis is prepared to help and show some ways to the students who have ueen preparing ror the YDS exam including some question types that they may encountci. Chapter I introduces the importance of learning another language, the development of teaching a foreign language, the assumptions and the aim and scope of the study. Chapter II does a review of literature: explains some multiple-choice question based English proficiency exams in the world. Chapter III is about the analysis of some sample questions that were asked to the students in YDS exams. It also deals with the types of questions. Chapter IV deals with the descriptive research on YDS exam and its results which has been done in high schools with various English teachers and students in Sivas in the 2004-2005 academic year. Chapter V gives conclusion and suggestions of the study.