An investigation of the relationship between foreign language examination success and willingness to communicate levels of exam takers
Yabancı dil sınav başarısı ve İngilizce iletişim kurma isteklilik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 588829
  2. Yazar: GAMZE BARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu nicel çalışmada Yabancı Dil Sınav (YDS) başarısı ile sınav katılımcılarının iletişim kurma isteklilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda YDS puanı 70 ve üzeri olup başarılı olarak kabul edilen İngilizce sınav katılımcılarına ulaşılmış ve A, B, C düzeylerindeki puanlardaki artış ile iletişim kurma isteklilik düzeyindeki artış arasında doğrusal bir bağ olup olmadığı irdelenmiştir. Çalışmamıza katılan 97 kadın ve 69 erkek katılımcıya James McCroskey tarafından geliştirilen iletişim kurma isteklilik anketi ile birlikte demografik veri ve YDS puan bilgi ve detaylarına ulaşmak için çeşitli ön sorular yönlendirilmiştir. Google Formlar aracılığı ile katılımcılara ulaştırılan anket Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar tablolar ve grafikler halinde gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda YDS'den 70 ve üzeri alan katılımcıların 120 üzerinden 88,2 iletişim kurma isteklilik düzeyine sahip olduğu ve bu değerin yüksek (80-120) iletişim kurma isteklilik kategorisinde değerlendirilebileceği vurgulanmıştır. Çalışmaya katılan 100 tam YDS puanına sahip üç katılımcı bulunmaktadır. Bu katılımcıların anket analizleri ise oldukça farklı bir yorumu doğurmuştur; iletişim kurma isteklilik düzeylerinin ortalama 84,57 olması, YDS'de gösterdikleri tam başarının iletişim noktasında çok az etkisi olduğunu göstermiştir. Çalışma göstermiştir ki artan YDS puanları ile iletişim kurma istekliliği de belirli bir oranda artmış fakat orta düzey sınırını önemli ölçüde aşamamıştır. Katılımcılar çoğunlukla arkadaşları ile birebir İngilizce konuşma konusunda rahat hissederken büyük bir yabancı gruba İngilizce sunum yapma noktasında isteksizliklerini anket sorularına verdikleri cevaplarla yansıtmışlardır. Tüm bu bulgular sonuç bölümünde kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalar adına çeşitli yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this quantitative study is to examine the relationship between Foreign Language Examination (FLE) success and Willingness to Communicate levels of examtakers in Turkish EFL context. The present study tries to shed light on the efficiency of a foreign language examination in assessing an exam taker's proficiency in the English language. Besides, it aims to find out whether the exam-takers with high scores have a tendency and willingness to communicate in the same language as they have already studied some fundamental points in it. Purposive (criterion-based) sampling technique was used in this research. The participants were selected among exam-takers whose FLE scores were 70 and over mainly in order to investigate whether there is a linear correlation between their levels of language (indicated as the scores A, B, C) and that of Willingness to Communicate. A questionnaire created via Google Forms were conducted to 97 female and 69 male participants. In the first section, 10 demographic and occupational questions including the FLE scores of participants were asked in order to determine the factors which may affect respondents' answers, interests and opinions. The second section followed with 12 questions of James McCroskey's Willingness to Communicate Questionnaire to measure the motivation levels of the participants to speak in English. With the employment of the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Software Program the findings were demonstrated through tables and figures. The results of this search showed that the participants with scores above 70 had the willingness to communicate in English at the rate of 88,2 out of 120 which is the maximum value for WTC and can be evaluated in the category of High WTC level (80-120). However, the analysis of the questionnaires of the exam-takers who got 100 scores on FLE brought about a quite different interpretation. The WTC rate of 84,57 out of 120 for these three participants signified that their overachievement in FLE had quite a little influence on their willingness to communicate which meant their inefficiency in the English language. WTC levels increased at a certain rate in line with the increase of FLE scores; nevertheless this could not go beyond the medium level limit meaningfully. The majority of the participants reflected their unwillingness to present a talk in English to a large group of strangers in their responses while they reported that they felt much more comfortable when speaking English with a friend personally. All these results were examined thoroughly in the conclusion chapter and some implications and suggestions were made for future research.