Mü'min Bin Mukbil Sinobî/ Miftâhu'n-Nûr Hazâ'inü's-Sürûr
Mü'min Bin Mukbil Sinobi/ Miftahu'n-Nur Haza'inü's-Sürur
  1. Tez No: 161004
  2. Yazar: NURCAN CİNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 882
Özet
ÖZET Hekim Sinoplu Mümin bin Mukbil'in“Miftâhu'n-Nûr Hazâinii's-Sürûr”adlı eseri t Osmanlı Devletinde 15. yüzyılda yazılmış önemli tıp kitaplarından biridir. Asıl konusu göz hastalıkları ve tedavisi olan eserde anatomi, sağlık bilgisi ve baş ağrılarından da bahsedilir. Eser, hem Türk tıp tarihi açısından hem de Türkçenin o dönem tıp ilmi karşısındaki durumunu göstermesi bakımından önemli bir kaynaktır. Ayrıca bu alanda yapılan dil çalışmalarının az olması da bizi tıpla ilgili bir metin üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Çalışmamızda, sözü edilen eserin Nuruosmaniye Kütüphanesi nüshası esas alınmıştır. Öncelikle yazı çevrimi yapılan eser, Ali Emiri Kütüphanesi nüshası ile karşılaştırılarak her iki nüsha arasındaki farklar dipnotta verilmiştir. Eserin dil bilgisi incelemesi yapılarak kitapta geçen bütün kelimeler, kelimelerin anlamlan ve geçtiği yerler belirtilmiştir. Sonuç olarak eserin Eski Anadolu Türkçesi özelliklerini taşıdığını, tıpla ilgili bir metin olmasından ötürü tıbbî terimlerin ve ilaç adlarının -özellikle Arapça ve Yunanca- çok sık kullanıldığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY“Miftâhu'n-Nür Hazâinü's-Sürûr”by Hekim Sinoplu Mümin bin Mukbil was one of the important medical books in the Ottoman Empire of 1 5th century. Though its main focus was on the ilnesses related to the eyes, the work mentions about the anatomy, headaches and general health knowledge. The work is an important source both for the history of Turkish medicine and for the Turkish language in which it was used in such a medical context. Moreover, the reality that there are very few language studies in this field has directed us to study on a medical text. In this study, it is bene fited from the version of Miftâhu'n-Nûr Hazâinü's-Sürûr kept in Nuruosmaniye Library. Firstly, the work has been translated into the new alphabet. Then, this has been compared with the another version kept in Ali Emiri Library, and the discrepancies between two versions have been explained at the footnotes. The whole grammar has been examined, and all the words used in the work have been stated together with their meanings and where they were used. As a result, it can be said that the work bears the characteristics of ancient Anatolian Turkish; since it is a medical text, medical terms and drug titles, especially in Arabic and Greek, have been often used throughout the work.