Tuhfetü'l-Mü'min (metin-inceleme-sözlük)
Tuhfetü'l-Mü'min (text-grammar-vocabulary)
- Tez No: 140491
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Tuhfetü'l-Mü'min, XV. yüzyılda yaşamış olan Hisarı tarafından Hicrî 906 (Miladî 1500) tarihinde yazılmıştır. Mesnevi tarzında yazılan eser 2646 beyitten oluşmaktadır. Dinî konuları, bazen doğrudan didaktik bir anlatımla, bazen de hikâyelerle manzum şekilde işlemektedir. Bu konular; ayet, hadis ve kıssalarla desteklenmiştir. Eserin başlangıç bölümlerinde insanın, cennetin, cehennemin, dünyanın ve diğer mahlûkatın yaratılışı anlatılmıştır. Daha sonra; Musa, İdris, Cercis, Yahya Bin Zekeriya Peygamberlerin kıssaları yer almıştır. Eserin son bölümlerinde ise dindar insanların kıssaları yer almaktadır. Bu çalışmayla, daha önce kaynaklarda yer almayan Tuhfetü'l-Mü'min ve Hisarî gün ışığına çıkarılmıştır. Eser, imlâ, ses bilgisi, şekil bilgisi yönleriyle incelenmiştir. Şekil bilgisi bölümünde eklerin fonksiyonları ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Eserde geçen bütün kelimeler, sözlük bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuhfetü'l-Mü'min is written by Hisarî, lived in 1 5th century, in 906 year in Muslim calender, (1500 AD). The work is consist of 2646 couplets in mesnevi kind. It treats the religious subjects sometimes in direct, didactic way and sometimes in verse with stories. These subjects are supported with the verses of the Koran,hadiths and stories. In the beginning chapters of the work the creations of the man, the heaven, the hell, the earth and the other creatures are explained. After that, there are the stories of the prophets Moses, Idris, Cercis, Yahya bin Zekerya. In the final chapters of the work the stories of pious people are explained. With this study, Tuhfetü'l-Mü'min and Hisarî, not mentioned in written source before, are come to light. The work is examined in the aspects of orthography, phonetic, morphology. In the part of morphology the functions of affixes are studied in great details. All the words in the work are explained in the dictionary part.