Bazı bitki ekstraktları ile domates mozayık virusu (ToMV)'nun infeksiyon oluşturma yeteneğinin engellenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16101
  2. Yazar: ŞERİFE TÜRKİLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
49 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilim Dalı'nda yürütülmüş olan bu araştırmanın sonuçları şöyle özetlenebilir : 1. Bu çalışmada, vejetasyonlarının aktif gelişme evresinde 20 değişik bitkiden elde edilen ekstraktların, domates mozayı k virusu (ToMV) infeksiy onuna olan engelleyici etkileri, Nicotians glutinosa test bitkileri üzerinde incelenmiştir. Deneme sonuçlarına göre, aktif gelişme evresindeki Dianthus caryophyllus, Yucca sp., Capsicum annuum ve Geranium sp. bitkilerine ait ekstraktların ToMV infeksiyonunu yüksek düzeyde engelledikleri saptanmıştır. 2. Bu 4 ekstrakt, ToMV infeksiyonunu engelleme açısından ümit verici etkinlilikte bulundukları için daha sonraki denemelerde kullanılmışlardır. Bazı faktörlerin bu ekstraktların engelleyiciliklerine olan etkileri aşağıdaki gibi saptanmıştır: a) D. caryophyllus, Yucca sp. ve C. annuum ekstraktları damıtık su ile 1:100 oranında seyreltilmelerine rağmen etkili olurken Geranium sp. 1:10 oranında seyreltilebilmektedir. b) Adı geçen ekstraktların sıcaklık nedeniyle etkinliklerinin azaldığı basamaklar 80-90°C dolayındadır. c) Engelleyicilikleri araştırılan bu ekstraktlar, oda sıcaklığında 28 gün süre ile tutuldukları zaman etkililiklerini devam ettirmektedirler. d) pH değişimi, C. annuum bitkilerine ait ekstraktların engelleyiciliğini olumsuz yönde etkilemezken; Yucca sp. ve D. caryophyllus ekstraktları orijinal pH'ları düşürüldüğünde,50 Geranium sp. ekstraktları ise her iki durumda da (orijinal pH'nın arttırılması ya da düşürülmesi) ToMV infeksiyonu üzerindeki engelleyiciliklerini yitirmektedirler. Engelleme mekanizmasını belirlemek amacıyla yapılan denemelerde, ekstraktlar konukçu bitkilere virus ile aynı anda veya virus inokulasyonundan önce uygulandıkları zurnan, ToMV infeksiyonu üzerinde daha etkili olmuşlardır. Elde edilen bulgulara göre, ekstraktlardaki inhibitörlerin virustan çok konukçu bitki üzerinde etkili oldukları ve infeksiyonu önledikleri düş ünülmektedir. 3. Yapılan çalışmalar sonucu, bitki ekstraktları ndaki suda eriyebilir proteinlerin ve fenolik bileşiklerin ToMV inhibisyonunda birlikte rol oynadıkları saptanmıştır. 4. Test bitkileri üzerindeki denemelerde etkin oldukları saptanan D. caryophyllus, Yucca sp., C. annuum ve Geranium sp. bitkilerine ait ekstraktlar, bu kez iklim odasında domates bitkileri üzerinde ToMV infeksiyonunu engelleme açısından denenmişlerdir. Deneme sonucunda, ekstraktları n bitkilere virus inokulasyonundan önce uygulanmaları, ToMV infeksiyonu üzerinde daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The results of the studies performed in Plant Protection Department of Agricultural Faculty of Ege University were summarized as below: 1. In the present study, on Nicotiana glutinosa test plants the inhibitory effects of extracts from 20 various plants in active growing stage of their vegetations on the infection of tomato mosaic virus (ToMV) were investigated. The results from experiments showed that the extracts from the plants Dianthus caryophyllus, Yucca sp., Capsicum annuum and Geranium sp. in the active growing phase inhibited ToMV infection at high level. 2. Because of this 4 extracts were promising to inhibit ToMV infection they selected for further step of the study in question. The effects of certain factors on the inhibitory activity of these extracts were determined as follows: a) Although the extracts of D. caryophyllus. Yucca sp. and C. annuum were diluted at the rate of 1:100 with distilled water they were inhibitory, but this dilution limit was 1:10 in Geranium sp. extracts. b) The inactivating points of these extracts with heat were between 80°C to 90°C. c) The extracts under work can be kept in room temperature for 28 days without lossing their inhibitory effects. d) While the inbitive activity of C. annuum plant extract with stood to pH variations, in the extracts from Yucca sp. and D. caryophyllus plants the inhibitory effectiveness on ToMV infection diminished when the original pH values were decreased.52 Moreover, the Geranium sp. extract lost its inhibitory action as its original pH value was both increased or decreased. In the works to find out the mechanism of inhibition when the extracts were applied to the host plants together with virus or before virus inoculation they found to be more inhibitory on ToMV infection. According to the data obtained, it can be said that the inhibitors in these extracts affected the host plants rather than virus and inhibited the virus infection. 3. In the consequence, it was found that both soluble proteins and phenolic compounds in extracts were responsible for the inhibition of ToMV infection. 4. In the experiments on tomato plants in climate room, it was observed that the effective extracts were found to be inhibitory on virus infection when they were applied to tomato plants before virus inoculation.