Uşak ilinde bulunan karınca (Hymenoptera: formicidae) türleri ve bitkilerde olan ilişkileri
- Tez No: 16100
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 40 - ÖZET Bu çalışma I989 ile 1990 yıllarında Uşak ilinde yürütülmüştür. Araştırmalar 28 lokalitede yapılmıştır. Araştırma sonunda Myrmicinae, Doliohoderinae ve Formicinae alt familyaları ile bunlara“bağlı sırasıyla 9, 2, 13 tür olmak üzere toplam 24 tür saptanmıştır. Saptanan tür lerin tümü Uşak ili için yeni kayıt niteliğindedir. Araştırma sırasında yaygın türler olarak Cataglyphis nodus, Formica cunicularia. Lasius ”brunneus, Messor semi rufus, Messor sultanus. Aphenogaster simonellii. Tetramorium caespitum ve Plagiolepis pygmaea“bulunmuştur. Ayrıca çalışma alanında bulunan Camponotus kiesenwetteri ”bugüne kadar sadece Bodrum'da kaydedilmiştir. Yine sadece Trakya "böl gesi nden kaydı verilen Messor sultanus ise çalışma alanında yaygın olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY THE ANTS OP (HYMBNOPTERA : FORMICIDAE) UŞAK PROVINCE(TURKEY) AND THEIR RELATIONS TO PLANTS This study was carried aut within the years of 1989-1990 in Uşak province. Investigations were conducted in localities of Uşak province* As the result of studies th^e. subfamilies namely Myrmic- inae, Dolichoderinae and Formic inae and 9 1 2, 13 species belonging to these families respectively) were determined. All the species are new records for Uşak province. Among these species Cataglyphis nodus, Formica cunicularia> Lasius brunneus t Messor semirflf us t Messor suit anus t Aphenogaster simonelliit Tetramorium caespitum and Plagiolepis pygmaea have common distribution. One species namely Camponotus kiesenwetteri was the only species recorded only in Bodrum previously. In this way, Messor suit anus which had been recorded in Thrace previously! was found widely distributed in our research areas.