Çimlerdeki bazı hastalık etmenleriyle ilaçlı savaşım olanakları üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 16102
  2. Yazar: GÜLER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
61 ÖZET Çaptan, Ihiram, Mancozeb, Maneb, FGNB, Benomyl, Iprodione, Tolclofos-methyl ve Tolclofos-methyl'in Thiram ve Benomyl karışım larının 1, 3, 10, 30, 100 ve 300 y*g/ml«lik dozlarda gusarium sp., Rhizoctonia sp., Bipolaris sp. ve CuryuLaria sp.e etkileri in vitro koşullarda araştırılmıştır. Çalışmanın, ikinci aşamasında ise, in vitro' da başarılı bulunan fungisidlerle Lolium perenne. gestuca rubra. Poa pratensis ve Agrostis tenuis t onumları kulla nılarak saksı denemeleri yürütülmüştür. Bu denemelerde 1:19 ora nında hastalık etmenleri bulaştırılarak toprak inokulasyonları gerçekleştirilirken, yaprak inokulasyonları ise 300.000 - 350.000 spor/ml içeren süspansiyonlar hazırlanarak yürütülmüştür. Toprak inokulasyonları özellikle fusarium + Rhizoctonia ve ayrıca Bipolaris. 4- Curvularia hastalık etmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Bitkinin topraküstü organlarında belirti veren Bipolaris sp. ve Curvularia sp. ile ayrıca yaprak inokulasyonları yapılmıştır. En son aşamada ise, bu inokulasyon yöntemlerine ek olarak, saksı başına 10 gr. inokulum gelecek şekilde toprak inokulasyonları ger çekleştirilmiştir. Tüm bu çalışmalardan, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir* 1. In vitro denemelerde, Fusarium sp. için Benomyl ve Tolclofos-methyl + Benomyl, Rhizoctonia sp. için ise, Tolclofos-methyl ve yine Tolclofos-methyl + Benomyl en etkili fungisidler olarak bulunmuşlardır. 2* Yine in vitro koşullarda, Bipolaris sp. için denenen tüm dozlarda en yüksek etkililiği iprodione sağlarken, Curvularia sp.62 için ise Tolclofos-methyl + Benomyl vermiştir. 3. İn vivo denemelerde ise, gusarium sp. ve Rhizoctonia sp. ile bulaşık topraklarda önerilen dozun yarısı şeklinde yapılan uygulamalarda Tolclofos-methyl + Benomyl ilk sırada yer almıştır. 4. Bipolaris sp, ve Gurvularia sp. ile gerçekleştirilen toprak inokulasy onlarında, önerilen dozun yarısı biçimindeki Tolclofos-methyl + Thiram uygulamasıyla hem çim çıkışı ve hem de çim verimi için en yüksek etkililik sağlanmıştır. Aynı patojenlerle gerçekleştirilen yaprak inokulasyonlarında ise, iprodione'un önerilen dozunda oldukça başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. 5. Ayrıca dört fungusun birlikte doğada bulunabileceği dü şünülerek yürütülen çalışmada ise; Tolclofos-methyl + Thiram + Benomyl gerek önerilenin yarısı ve gerekse önerilen dozlarında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 6. Tüm bu araştırma sonuçları, çimlerdeki Fusarium sp., Rhizoctonia sp, t Bipolaris sp, ve Curvularia sp. hastalık etmenlerinin ilaçlı savaşımının mümkün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Studies on the Possible Chemioal Control of some Fungal Pathogens in Turfgrasses. The effects of Çaptan t Thiram, Manoozeb, Maneb, PCTJB »Benomyl, îprodione, Tolclofos-m ethyl and the mixture of Tololofos-m ethyl 4- Thiram, Tololofos -methyl + Benomyl in the amount* of 1,3,10,30,100 and 300^wg/ml on Fa Barium sp,, Rhizootonia sp,, Bipolaris sp, and /“SlrP invest flat ed in vitro. As a seoond stage of the study, the experiments in pots were oarried out with the fungioide whioh were effeotive in vitro oonditions, by using the seeds of Lolium perennei Festuoa rubra, Poa pratenşis and Akrostiş tenuis. The soil was inoculated with the pathogens in the rates of 1:19 while the leaf inoculations were prepared with the suspension having 300*000 ”350.000 spores per ml. The soil was inoculated mainly,with. ' s“ ”Fusarium-fRhizoctonia and '.also. Bipolar iff gt-Curvularia. Oh the other hand, infections with Bipolaris şpv and Ourvularia sp, Showing symptoms ön the foliage of ^plants were done.Besides those inoculation methods, the soil was inoculated with 10 gram of inoculum in eaoh pot as a final step. The results of those studies were as folows; 1, In vitro trials, Benomyl and Tololofos-methyl k Benomyl were the most effeotive fungioides vs. Fusarium sp, as Tolclof os- methyl and Tololofos-methyl + Benomyl were the same ?a." ilhizootonia sp. 2, îprodione for Bipolaris bp. t Tololofos-methyl «Jr Benomyl for Ourvularia sp.,liad the highest effeotivenes in all doBages in vitro oonditions, 3, In vivo experiments, Tololofos-methyl ^Benomyl was in the application with the half of the proposed dosage in the soil ' '64 inoculated with Fusarium sp. and Bhizoztonia sp. 4. In the soil inoculations with Bipolarsi sp. and Ourvularia sp«, the half of the recommended dosage rate of Tololofos-methyHlk- Thiram gave the highest effectivenes in both the germination and yield of turf grasses. In the leaf inoculations applied with the same pathogens, the suggested dose rate of îprodione was found considerably successful, 5. In the study performed with considering the existanoe of the four fungi together in nature, either the proposed dosage or the half of Tololof oe-roethyl 4r !Thiram -*. Benomyl was effective. 6. All the results of this study showed that the diseases in turfgrasses caused by Pusarlum sp., Bhizoctonia sp. tBipolaris sp. and Curvularia sp. oould be overoome by using fungioides.