Böceklerde çiftleşme
  1. Tez No: 16103
  2. Yazar: MENDERES ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Bu çalışmada böceklerde çiftleşme davranışı konusunda daha önceleri araştırıcılar tarafından yapılmış olan deneme ve çalışmalar toplu halde sunulmuştur. Bilindiği gibi morfolojik yönden birbirine çok benzeyen bazı böcek türlerinin teşhisleri, onların ayırımında yardımcı olmasından dolayı diğer karekterlerinden de faydalanarak yapıl maktadır. Etholojik karekterler içinde incelenen bu faktörlerden biride onların çiftleşme davranışlarıdır. Böcek türlerine göre değişiklik gösteren bu davranış faktörü de son yıllarda benzer türlerin ayırımında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, "bu davranış şeklini incelerken böceklerin içinde bulundukları ortamın ekolojik faktörlerini de göz önüne almak gerekmektedir. Sıcaklık, nem, besin, rüzgar, yağış, v.b. faktörleri böcek türlerinin çiftleşme davranışlarını değiştirmektedir. Bu çalışma ile bu faktörlerin değişik böcek türlerinde çiftleşme davranışını nasıl etkilediğini ve böceklerin genel çiftleşme organlarının morfolojik yapıları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, âs a collected of all the studies and experiments which was done by the other research previously about the behaviours of insect's copulations ere presented, As known, the idendif ications of some of the insect species resembing each other has been also doing by using the others charecters owing to help of their idendif ications. One of these factors which is studying to be included in ethological characters is the behaviours of copulations. This behaviour factor which is changing according to insect species has a very important role in identifying of the similar species recent years. But also, the ecological factors existing for insect species should be also taken in to the type of this behavior while they are studied. The copulation behaviors of insect species may change by the fectors like heat, humidity, food, wind, rain etc. İn the present study, how the copulation behaviour some of variours insect species was changed by the mentioned factors and briefly their morphological structures of general copulations. organs has been studied.