İzmir ilinde patates güvesi (Phthorimaea (Gnorimoschema) operculella zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nin konukçuları, yayılışı, zararı ve biyolojisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 16104
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
-79- ÖZET İzmir ilinde Patates güvesi Phthorimaea (;Gnorimoschema) operculella Zell.j (Lepidoptera:Gelechiidae) 'nin konukçuları, yayılışı, zararı ve biyolojisi üzerinde araştırmaları amaçlayan“bu çalışma I987-I99O yıllarında TÜBİTAK desteği ile yürütülmüştür. Çalışmada P. operculella 'nm konukçularının f atat es (Solanum tuberosum L. ), tütün (Njcotiana tabacum L. ), patlıcan (Solanum melongena L. ), domates (Lycopersioum esculentum Mill. ^bitkileri olduğu belirlenmiştir. Patates bitkisinde hem tarla döneminde yeşil aksamda, hem de depolama süresince patates yumrusunda zararlı olduğu saptanmıştır. Çalışmada P. operculella'nın morfolojik özellikleri tanıtılmış, yayılış, patates 'teki bulaşma oranı doğal düşmanları ve biyolojisi üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışmalara göre, P. operculella ' nın İzmir ilinin tüm il çelerinde bulunduğu belirlenmiştir. Patates bitkisinde tarla dönemi, söküm zamanı ve depolama döneminde yapılan bulaşma oranı çalışmalarında en fazla bulaşmanın Ödemiş'te 1. ürünün depolama dönemi (fo 28,02) ve 2. ürünün tarla döneminde {% 30. 91) olduğu saptanmıştır. Biyolojik çalışmalar laboratuvar koşullarında 20'1 C, 25'1 C ve 30'1 C sıcaklık ile fo 60'5 orantılı neme ayarlanan iklim odalarında tamamen karanlık ve uzun gün koşulunda yapılmıştır. Bu kontrollü koşullardaki çalışmalarla zararlının biyolojik özellikleri incelenmiş, ayrıca doğada ergin çıkış zamanı ve süresi, kışlama durumu ve yılda verdiği döl sayısı araştırılmıştır. Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmalara göre, P. operculella erginlerinin çıkıştan 10-24 saat sonra çiftleştiği, preovipozisyon süresinin 1-3 gün, ovipozisyon süresinin 3-7 gün, postovipozisyon süresinin ise 1-8 gün olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kışı larva ve pupa-80- halinde geçirdiği ve doğada 7-8 döl verdiği saptanmıştır. Ergin çıkışlarının ova karakterindeki yörelerde yıllara göre değişerek Şubat sonu - Nisan başında olduğu, ergin aktivite süresinin 262-323 gün sür düğü, yayla karekterindeki Bozdağ yaylasında ise ergin çıkışlarının Haziran ayında olduğu ve aktivite süresinin 135-149 gün sürdüğü saptanmıştır. Ayrıca ”bu çalışmada P. operculella'nın Hymenoptera takımı Braconidae familyasına bağlı 3 larva parazit oidi saptanmıştır. Bunlar Braoon (-Habrobrac on )“brevioornjs Wesmael, B.gennuensis (Marshall) ve B) nigricans Szepligeti'dir. P. operculella'nın ergin çıkış zamanlarının farklı oluşu ve döl sayısının fazla olması nedeniyle döllerin ”birbiri içine girmesi bu zararlı ile mücadelede öncelikle kültürel önlemlerin alınması ve gerekli olduğunda kimyasal savaşıma başvurulmasının zararlının kontrolünde olumlu sonuç vereceği kanısını vermektedir.
Özet (Çeviri)
-31- SUMMARY This study which vras aimed to investigate distribution, host plants, damage rate and biology of the Potatoes tuber moth[phthorimaea (:Gno- rJ._mosph.ema) pperculella ZellerT] (Lepidoptera:Gelechiidae) was car ried out within the years of 1987-1990 around İzmir under the support of TUEITxIK. Potatoes (Solanum tuberosum L. ), tobacco (Ujcotiana tabacum L, ), egg-plant (Solanum melongena L. ) and tomatoes ( Lye ope rs i cum esoulentum. Mill, )were found as the host plants of the pest. P. pperculella was found to be harmful both on tubers and green parts of potatoes during the storage period and in the field respectively. Ilorphologocial features and natural enemies of the pest were also investigated during this study. Studies showed that P. operoulella existed in all the potatoes growing areas around İzmir. As the result of the studies carried out to determine the infestation rate during the field, harwest and storage periods, the highest infestation rates were found to be 28.02 % during storage period on the first crop and to be 30.91 f° in field conditions on the second crop in Ödemiş respectively. Biological observations were carried at the laboratory with the 00 o temperature of 20+1 C, 25+1 C and 30+1 C and relative humidity of 60 + '/; under the dark and longd^- period conditions. In addition to these observations carried out at the laboratory^ hibernation adult eclosion period and the number of generations yearly were also in vestigated. According to the laboratory studies it was determined that the adults mated within the 10-24 hours following the eclosion. Preovi- position, oviposition and postoviposition periods were determined to be-82- 1-3 days, 3-7 days and 1-8 days respectively. The pest, under the field conditions, passed the winter as larvae and pupae and produced 7-ü generations annually. It was determined that adult eclosion, in the plain areae was generally between the and of February and the "beginning of April by showing differences from year to year. Adult activity lasted 262-323 days under these conditions. In Bozdağ, which has a high pleteau character, the adults appeared in June and the adult activity lasted 135-149 days. Three Braconoid (Hymenoptera) larval parasite namely Brae on (jlebrobracon) brevicornjs ttesmael« B.gennuensis (Marshall) and B. nigri cans Ssepligcti were determined during the investigations. Since the adult eclosion periods of the P.operculella are diffe rent and the pest itself produce many generations a year by overlap ping each other, the cultural precautions play an important role in the control of pest. In necessary cases the chemical control methods should also be applied.