İzmir ilinde süs bitkilerinde zarar yapan diaspididae ve coccidae (Homoptera:Coccoidea) familyalarına bağlı türlerin saptanması, konukçuları ve yayılış alanları üzerine araştırmalar
- Tez No: 16105
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
l279 ÖZET 1988-1990 yıllarında E. U. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yürütülen bu çalışmayla İzmir İlinde bulu nan Diaspididae ve Cocoidae(Hom. :Cooooidea) familyalarına bağlı türler ve bunların yayılışlarıyla toplandığı bitkile rin saptanması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda her iki familyaya ait toplam 14 cins ve bu cinslere bağlı 24 tür saptanmıştır. Dlaspididae familyasına bağlı olanlar; Aonidiella citrina ( Coquille t ), Chryaomphalua dictyospermi( Morgan ), Melanaspia inopinata(Leonardi). Quadraapidiotus ostraef ormis(Ourtia). Q.perniciosusCComatook), Abgrallaapia cyanophylli(Signoret). Aapldiotua hedericola Leonard!, A.nerii Bouche^, Aonidia lauri (Bouche'), Hemiberlesia rapax(Comatook). Parlatoria oleae(Col- vee)5 Lepidoaaphes ulmi (Linnaeus), Pistaciaapia piataoiae (Archangelekaya), Pseudaulacaapis penta^onaÇ Targioni-Tozzetti), Aulacaspis rosae(Bouohe') ve Unaspis euonymi( Coma took ) 'dir. Coccidae familyasına bağlı olanlar ise; Geroplastes rusci ( Linnaeus ), Coccus heaperidum Linnaeus, C. paeudomagnoliarum (Kuwana), Parthenoleoanium corni ( Bouche ). P. peraicae ( Fabri- cius), Saiaaetia coffeae ( Walker ). S. oleae ( Bernard) ve Lich- tenşja viburni Signoret' tir. Bunlardan S.coffeae ve L.viburni türlerinin İzmir ilinde bulunduğu ilk kez bu çalışmayla orta ya konulmuştur. Toplam 24 türün incelendiği bu çalışmada Diaapididae ve Cocoidae familyalarına bağlı altfamilyalar teşhis anah- tarlarıyla, ilgili tribua, cin3 ve tür teşhis anahtarları ya pılmış, incelenen her türün sinonimleri, morfolojik karakter leri, yayılışları, üzerinde toplandığı bitkiler ve bu bitki lerin bağlı oldukları familyalar verilmiştir. Çalışmalar sonucunda İzmir ilinde süa bitkileri üze rinde en yaygın olarak bulunan türlerin A.nerii. P. oleae. L. ulmi ve C.hesperidum olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
280 SUMMARY INVESTIGATIONS ON THE DETERMINING, DISTRIBUTIONS AND HOST PLANTS OF THE SPECIES BELONGING TO THE FAMILIES OP DIASPIDIDAU AND C0CCIDAE(H0M0PTERA: COCCOIDEA) BEING HARMFUL ON ORNAMENTAL PLANTS IN IZMIR PROVINCE By this study conducted at the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Ege in 1988-1990 was aimed to determine the species belonging to the families of Diaspididae and Coccidae(Homoptera:Coccoidea), also their distrubitions and host plants. As a result of this study totaly 14 genera and 24 species belonging to these families were found out. The species of family of Diaspididae are Aonidiella citrina (Coquillet), Chrysomphalus dictyospermi(Morgan). Melanaspis inopinata(Leonardl), Quadraapidiotus ostraeformisÇ Curtis), Q.perniciosusCComstock). Abgrallaspis cyanophylli(SİKnoret). Aspidlotus hedericola Leonardi, A.nerii Bouche, Aonidia lau- ri( Bouche), Hemiberlesia rapax(Comatock), Parla toria oleae (Colve'e). Lepidosaphes ulmi( Linnaeus). Pistaciaspia pistaclae ( Archangelakaya), Pseudaulacaapis pentagona( Targioni-Tozzetti), Aulacaspis rosae(Bouohe) and Unaspis euonymiQComstock) and the species of family of Coccidae are Ceroplastes ruaci(Lin- naeus), Coccus hesperidum Linnaeus, C.pseudomagnoliarum(Ku- wana), Par thenole canium c orni ( Bouche ), P.persicae(Fabricius), Saissetia coffeae(vValker), S. o leae ( Bernard ) and Lichtensia viburni Signoret.From the species mentioned above, S. coffeae and L. viburni are the first records for Izmir province. In this study, the keys to the subfamilies, tribe, genera and species of totaly 24 species belonging to the families of Diaspididae and Coccidae, also their synonyms, distributions and host plants have been given.281 Among these species, A.nerii, P. oleae, L.ulmi and C.hesperidum have been found to be the most abundant spe cies on ornamental plants in İzmir province