Müşteri ilişkileri yönetimi ve gemi inşa şirketlerine yönelik araştırma
Customer relationship management and an observation intended at ship building companies
  1. Tez No: 161053
  2. Yazar: ÖZLEM ÇARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Küreselleşmenin hızlanmasına paralel olarak, üretim ve ürün bileşiminde yer alan teknolojilerin iletişim alanını da kapsayarak yaygınlaşması, bilgiye kolay ulaşılabilirliği olanaklı kılarak, müşterilerin hiç bilmedikleri ve görmedikleri ürün ve hizmetlerin varlığından haberdar olmalarına neden olmuştur. Değişen müşteri beklentilerinin yakından izlenmesi, üretilebilecek yeni veya farklı ürünlerin talebinin yaratılabilirle olanaklarının aranması mümkün ve zorunlu hale gelmiştir. Teknolojik gelişmeler neticesinde üretim maliyetlerinin düşüş, üretim miktarlarında artış ve ürünler kolay taklit edilebilir hale gelmiştir. Ürün ve hizmetlerin bollaşmasıyla firmalar ürünlerini rakiplerinden daha cazip koşullarla müşterilere sunma ve onları memnun etme çalışmalarına yönelmişlerdir. Bu çalışmada, Müşteri İlişkileri Yönetimi kavramının ortaya çıkış koşulları, algılanma ve uygulanma farklılıkları, bileşenleri ve süreçleri ele alınmış ve Gemi İnşa Sanayiindeki firmalarındaki uygulamaları kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır. Müşteri İlişkileri Yönetimi hangi sektörde olunursa olunsun işletmelere rekabet avantaj sağlayarak varlıklarını sürekli iyileştirerek geliştirmelerini mümkün hale getirecektir. İşletmeye çok fazla getirişi olabilecek bu kavramın uygulanması uzun soluklu bir süreçtir. MİY işletme kültürü ve iş süreçleriyle bir bütün halinde ele alındığı ve her dapartman ve kişi tarafından sistemli bir şekilde uygulandığında başarılı olacaktır. Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamalarının varlığının ölçülebilmesini sağlaylacak temel ölçütlere dayalı hazırlanan anket formu ile gemi inşa sanayii firmalarındaki uygulamaların düzeyinin tespiti amaçlanmıştır. Uluslarararası gemi inşa sektöründe son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler tüm dünyada bu sektörün altın yıllarını yaşamasına sebep olmuştur. Dünya gemi inşa sektöründe ucuz ve kaliteli üretimle müşterilerini memnun eden firmalarımız, artan talebi karşılayamaz duruma gelmeleri sonucu, gelecek yıllardaki siparişlerini de garantilemiş bulunmaktadır. Yaşanan bu olumlu şartlar sonucu gelecek Uç yıldaki siparişlerin hazır olması, firmaların müşterilere yönelik çalışmalarda bulunmalarını etkilemiştir.Sektördeki 31 firmadan, kapasitesi dolayısıyla büyüklüğü 15.000 dwt'i aşan toplam 18 firmanın 15 inden toplanan verilerle gerçekleşen çalışmamız daha çok bir keşif araştırması özelliği taşımaktadır. Müşteri İlişkileri Yönetimi alanında durum tespitine yönelik araştırmanın verileri Türkiye toplam gemi üretiminin % 66'sını, büyük firmaların % 84 ünü kapsamaktadır. Kapasitelerinin doluluk oranı ile Müşteri İlişkileri Yönetimi birimleri ve uygulamaları arasında bile anlamlılık düzeyi yüksek bir ilişkinin bulunamadığı çalışmamızda, sadece varolan durumun tespitiyle yetinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In parallel with the accelaration in globalisation, technologies within product and production progress has been spreaded including the information technologies, thus it became easy to reach any kind of information and therefore customers started to be aware of products and utilities they have never heard and seen before. Observing the alternating customer demands enabled & obliged the seeking, of creating a demand on new and different products. With developments in technologies; costs decrased, production quantity increased, and it made possible to easily produce fake prodcuts. After the prodcuts and utilities are being plentifiul in the market, the companies aimed to offer the product with more charming ways then the opponents and to make customers satisfied with what they get. In this thesis, Customer Relation Management has been examined under following captions; main reasons of birth for such method, difference in percepting and applying, its components and progress, and also it has been tried to explain the practice of CRM in Ship Building Industry. CRM will definitely bring an oppurtunity for companies to be powerful in competitve market conditions and this will affect their assests to rise no matter in which industry it is used. Its a time taking progress to apply CRM. It will be succesfull if it is combined with the company culture and work progress as well as it needs to be systematicly been used by each department and employee. An inquiry form has been used to refer the basic measures to understand the usage, level of usage of CRM in ship building industry. The devolopment experienced in ship building industry in last years caused thisi industry to live its golden era. In world ship industry market, our own shipbuilders has satisfied their customers with low cost and high quality, has received too many order for new vessels and now they are not able to supply enough to balance the demant therefore they have guaranteed their orders for forthcoming years. Under these positive circumtances,companies are affected to take steps for customer origined investments, since forthcoming 3 years orders are full. In whole industry of 31 companies, there are 18 whose capacities -therefore then- sizes- are above 15.000 mts Dwt. We have selected 15 of out of these 18 companies and worked our thesis on them, so our thesis have more exploring side. The datas of condition determination in ship building industry is consisting of 66 % of whole ship buildings and 84 % of big concerns in Customer Relationg Management. There wereno significance relation between Percentage of Capacity Usage and CRM units that made us to be contented with existing situation determination.