Mergers and acquisitions in the banking sector
- Tez No: 161063
- Danışmanlar: PROF.DR. NAHİT TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZ BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİRLEŞME VE DEVRALMALAR Ünal, Burcu İşletme Bölümü Danışman: Prof. Dr. Nahit Töre April 2005, 95 Sayfa 1990'lann ikinci yansı boyunca, raporlarda bankacılıkla ilgili en sık kullanılan kelimeler“birleşme ve devralma”kelimeleridir. Birleşme nispeten kıyaslanabilir iki organizasyonun kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Devralma ise büyük şirketin,küçük şirketin idaresini ele geçirmesidir. Her iki durumda da şirketlerin gönüllü olarak bir sözleşmeyle birleşmeleri söz konusu iken, saldırgan devralma denilen ve büyük bankanın daha zayıf banka üzerinde veya bu bankanın hisselerinin çoğunluğunu elinde bulunduran ortaklar üzerinde etkili olması yoluyla gerçekleştirilen birleşmeler de bulunmaktadır. Birleşme ve devralmalar için ortak olan ana neden, ilgili şirketin finansal durumunu geliştirme çabasında olmak ve pazarda daha iyi bir yere sahip olmaktır. Bankacılık coğrafi ve bölgesel sınırlar tanımadan, gittikçe büyüyerek bir global endüstri haline gelmiştir. Bankacılıktaki birleşme ve devralma trendi rekabetteki beklenmedik büyüme, devam eden sermaye akışının liberalleşmesi, ulusal ve bölgesel finansal sistemlerin entegrasyonu ve finansal yeniliklerden etkilenmiştir. İİİSon birkaç yılda, bankacılıktaki profesyonel literatür bankacılıkta birleşme ve devralmalara olan ilgiyi artırmıştır. Bankacılıkta birleşme ve devralmaların avantajları ve uygulamalarının en etkili formu hakkında pek çok makale yayımlanmıştır. Satın alma fiyatının belirlenmesinde, önem arz eden devralınan bankanın gerçek değerinin hesaplanmasına büyük özen gösterilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MERGERS AND ACQUISITIONS IN THE BANKING SECTOR Ünal, Burcu Department of Management Supervisor: Prof. Dr. Nahit Töre April 2005, 95 Pages During the second half of the 1990s, the most frequent words used in reports on banking were 'merger' and 'acquisition'. Merger is defined as the combination of two relatively comparable organizations; acquisition is the take-over of a smaller company by a larger one. Whilst in both cases the two companies merge voluntarily based on a contract, there are also cases of so-called hostile take-over, in which the merger takes place so that the larger company acquires a controlling interest in a weaker bank or otherwise wins over the bank's majority shareholders against the will of the management. The main reason, which is common for mergers and acquisitions, is the effort to improve the financial situation of the company concerned and to gain a better position on the market Banking is becoming an increasingly global industry, with no geographical and territorial boundaries. The trend towards mergers and acquisitions in banking is also affected by the unprecedented growth in competition, the continued liberalization ofcapital flows, the integration of national and regional financial systems, financial innovations. In the past few years, professional literature on banking has paid increased attention to mergers and acquisitions. Numerous papers have been published about the advantages of mergers and acquisitions, and about the most effective form of their implementation. Increased attention is being paid to the calculation of the actual value of the acquired entity, which is of vital importance for determining the purchase price. 11