Şirket birleşmeleri ve birleşmelerin şirketlerin performansları üzerine etkileri: Bankacılık sektörü üzerine bir inceleme (TEB-FORTİS birleşmesi)
Mergers and effects on performance of combinations: An investigation of banking sector (TEB-FORTIS merger)
  1. Tez No: 337739
  2. Yazar: ALİ RIZA ÖZKARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. HAVVA PINAR İMER, YRD. DOÇ. DR. UFUK BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşen ve grift hale gelen günümüz dünyasında, şirket birleşmeleri ve satın almaları ile birlikte yaratılan ekonomik sinerji ve performansın değerlendirilmesi günden güne önem kazanmaktadır. Çünkü; söz konusu birleşme veya satın almaların şirketlerin performanslarına olumlu katkı yapıp yapmadıkları güncelliğini koruyan tartışmalardan biridir. Bu tezin amacı; şirket birleşmeleri ile sağlanan sinerji ve performansın bankacılık sektörünün son birleşme örneği olan TEB-FORTİS birleşmesi ile incelenmesidir. Bankacılık sektöründe gerçekleşen birleşme ve satın almaların, bankaların performansına yaptıkları etkinin ne olduğu sorusunun cevabını arayan bu araştırmada şirket birleşmelerinin teorik çerçevesi ele alınmış; ABD, AB ve ülkemizdeki uygulamalarına değinilmiş, bankacılık sektöründeki birleşmelerin pazar payı açısından performans değerlendirmesi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world that has become globalized and intricate, created in conjunction with mergers and acquisitions, and performance evaluation of the economic synergy is gaining importance day by day. Because of the mergers or acquisitions of companies whether they contribute positively to the performance of one of the remains timely debate. The aim of this thesis, the performance of the banking sector mergers and synergy provided by the recent merger example is the analysis of the merger of TEB-FORTIS. Mergers and acquisitions in the banking sector, banks are looking for the answer to the question of what is the performance impact of their theoretical framework of this study are discussed mergers in the USA, the EU and Turkey are mentioned applications, the growth of mergers in the banking sector, market share, and so on. have been studied in terms of performance evaluation.