Marmara Bölgesinde yetiştirilen önemli üzüm çeşitlerinin muhafazasında değişik fumigasyon yöntemlerinin bazı kalite faktörlerine etkisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45292
  2. Yazar: CENGİZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT ŞENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZ MARMARA BÖLGESİNDE YETİŞTİRİLEN ÖNEMLİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN SO?UK MUHAFAZASINDA DE?İŞİK FÜMİGASYON YÖNTEMLERİNİN BAZI KALİTE FAKTÖRLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada Marmara Bölgesinde yetiştirilen bazı önemli sofralık üzüm çeşitlerinin muhafazasında değişik fumigasyon yöntemlerinin kaliteye etkisi incelenmiştir. 0±1°C*de 3 ay muhafaza edilen Alphonse Lavallee, Hafızali ve Kozak Siyahı çeşitlerinde fumigasyon yöntemleri olarak yerli hazırlanan sıvı ve katı SO2 generatörlerinin 1, 1.5 ve 2 g Na^^Ds/ kg üzüm dozları ile yabancı katı generator ve basınçla sıvılaştırılmış S02fumigasyonu denenmiştir. Birinci yıl denemesinde Alphonse Lavallee ve Hafızali çeşitlerinde sıvı ve katı SO2 generatörleri delikli ambalajlarda, Kozak Siyahı çeşidinde ise deliksiz polietilen ambalajlarda kullanılmışlardır. İkinci yıl denemesinde ise bütün çeşitlerde sıvı generatörler delikli, katı generatörler ise deliksiz ambalajlarda denenmiştir. Soğuk depodan üçer hafta aralıklarla çıkarılan örneklerde suda eriyebilir kuru madde, titre edilebilir asitmiktan, suda eriyebilir kuru maddeAitre edilebilir asit oranı, invert şeker, şıradaki S02 miktarı, çürüme ve ağarma indeksi, tane sapı ve salkım iskeletindeki nem oranı, tane sapı ve salkım iskeleti rengi, solunum hızı, tat ve görünüşün muhafaza süresince değişimi incelenmiştir. Ayrıca sıvı ve katı SO2 generatörlerinin ambalaj içerisinde oluşturdukları SO2 konsantrasyonu da ölçülmüştür. Basınçla sıvılaştırılmış SO2 fumigasyonu ve sıvı SO2 generatörleri uygulanarak muhafaza edilen üzümlerde suda eriyebilir kuru madde oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Muhafaza süresince genel asit miktarında azalma olmuştur. Fumigasyon yöntemleri olgunluk indisi değerine etkili bulunmamışlardır. Katı generatörlerde doz ve muhafaza süresi ile birlikte genel SO2 miktarındaki artış, diğer uygulamalara göre daha fazla olmuştur. Ayrıca bu tip generatörlerle muhafaza edilen üzümlerde bağlı SO2 miktarı, serbest S 02 miktarına oranla daha yüksek çıkmıştır. İlk yıl Alphonse LavalI?e çeşidinde sıvı generatörlerin 2 g, katı generatörlerin 1 ve 1.5 g dozları ile 3 aylık muhafaza süresince çürüme önemli oranda artış göstermeden kontrol edilmiştir. Hafızali çeşidinde ise sıvı ve katı generatörler genellikle9. haftaya kadar çürümeleri kontrol edebilmişlerdir. İkinci yılda Hafızali ve Kozak Siyahı çeşitlerinde yerli katı generatörler çürümeleri daha etkili kontrol etmişlerdir. Kozak Siyahı çeşidinde bu tip generatörlerin özellikle 1.5 ve 2 g dozlarında 3 aylık muhafaza süresince çürümede önemli artış olmamıştır. Ağarma indeks değeri yükseldikçe çürüme azalmıştırYerli olarak hazırlanan katı generatörlerde muhafazanın hemen başlangıcında ortama yayılan SO2 oranı yabancı üzüm koruyucunun yaklaşık iki katına çıkmıştır. Üçüncü haftadan itibaren uygulamaların ortamda oluşturdukları SO2 konsantrasyonları birbirine yakın seyretmiştir. Alphonse Lavallee çeşidinde ilk yıl sıvı ve katı S02generatörlerinde jüri puanları geleneksel yönteme göre daha yüksek olmuştur. İkinci yılda yabancı generatörlerle muhafaza edilen üzümlerde tat ve görünüm muhafaza süresi sonunda iyi bulunmuştur. Haf ızali çeşidinde sıvı ve katı generatörlerin delikli ambalaj içerisinde kullanıldığı koşullarda tat ve görünüm açısından belirgin bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Jüri puanları yerli katı generatörlerin 1 g dozunda yabancı katı generatöre göre daha fazla olmuştur. Kozak Siyahı çeşidinde muhafaza süresi sonunda ilk yıl deliksiz ambalaj içerisinde sıvı generatörlerin 1.5 g dozunda, ikinci yıl delikli ambalajlar içerisinde bütün dozlarında tat ve görünüm iyi bulunmuştur. Çalışma sonunda Alphonse Lavallee çeşidinin muhafazasında delikli ambalajlar içerisinde sıvı ve yerli katı generatörlerin, deliksiz ambalajda ise yabancı katı generatörlerin kullanımı önerilmiştir. Hafızali ve Kozak Siyahı çeşitlerinde ise katı S02 generatörleri ile basınçla sıvılaştırılmış S02 fümigasyonunun kullanılması uygun bulunmuştur. Doz olarak ise Alphonse Lavallee çeşidinde sıvı generatörlerin 2 g Na2S205 /kg üzüm, katı generatörlerin 1 g, Hafızali ve Kozak Siyahı çeşitlerinde ise yine katı generatörlerin sırasıyla 1 ve 1.5 g Na2S205 /kg üzüm dozları uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCHES ON THE EFFECTS OF DIFFERENT FUMIGATION METHODS ON SOME QUALITY CHARACTERS DURING COLD STORAGE OF IMPORTANT GRAPE CULTIVARS GROWN IN MARMARA REGION In this study, the effects of different fumigation methods on the storage quality of three important table grape cultivars grown in Marmara Region were searched. The grapes were stored for 3 months in cold storage at 0 ± 1 °C. Fumigation treatments were liquified SO2 fumigation, solid and liquid generators (1, 1.5 and 2 g Na^^Psf kg fruit) and original solid generator for Alphonse Lavallee, Hafizali and Kozak Siyahı cultivars. In the first year experiment liquid and solid generators were used in perforated polyethylene bags for Alphonse Lavallee and Hafızalı varieties. The clusters of Kozak Siyahı were packed in unvented polyethylene with these generators. Liquid generators were used in perforated polyethylene bags and solid generators in unvented bags for all cultivars in the second year experiment. The changes in total soluble solids, titretable acidity, soluble solids /acid ratio, reducing sugars, S 02 contents, decay and bleaching index, pedicel and stem desiccation, pedicel and stem colour, respiration rate, flavour and appearence were determined at three weeks interval during the storage. Also, the concentration of SO2 in unvented packages were measured at intervals during the storage period for liquid and solid generators. The soluble solids were higher in grapes fumigated with SO2 gas and liquid generators. There was a decrease in acidity with storage period. Different fumigation methods had no effect on maturity indice. Total SO2 contents in berries were increased by solid generators much more than the other treatments due to the dose of Na^gQs and duration. Also, the bound form of SO2 was higher than free $02 content in berries stored with solid generators. Decay was satisfactorily controlled by 2 g dose of liquid generator and 1, 1.5 g doses of solid generators during 1 2 weeks storage in the first year experiment at Alphonse Lavallee. In Hafızalı' cultivar liquid and solid generators were efficient in reducing decay for 9 weeks. The solid generators which have been produced by us controlled decay more effectively in Hafızalı' and Kozak Siyahı in second year. There was no significant increase in decay index for up to 12 weeks especially for 1.5 and 2 g doses of this type of generators in Kozak Siyahı. As the bleaching index values increased the decay index decreased.The SO2 concentration of our solid generators in package was about twice as high as the original solid generator in the first day of storage. The concentrations showed about the same pattern among generators after third week. Flavor and appearence ratings were higher for liquid and solid generators in vented liner than conventional method at Alphonse Lavallee in the first year. Flavor and appearence of grapes that were stored with original solid generator were found as well at the end of storage period. There was no clear difference between liquid and solid generators in vented packages for Hafizali. The ratings of 1 g Na2S20s / kg of solid generators that we prepared were higher than original solid generator in unvented package. Flavor and appearence were evaluated as well for 1.5 g Na2S205 / kg grape dose in unvented package; and all doses of liquid generators in vented package for Kozak Siyahı at the end of storage period. Cold storage experiments indicated that the use of liquid and solid generators which were prepared by us in vented packages, also original solid generator in unvented package can be recommended for Alphonse Lavallee cultivar. The SO2 gas fumigation or solid generators were found to be suitable for Hafizali and Kozak Siyahı. The most suitable doses were 2 g Na2S205 / kg grape of liquid generators and 1 g Na2S205 / kg grape of solid generators for Alphonse Lavallee; 1 and 1.5 g doses of solid generators for Hafizali and Kozak Siyahı cultivars, respectively.