Tarihsel süreç içerisinde Osmanlı esnaf loncaları
The Ottoman guilds in historical perspective
- Tez No: 161090
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DÜLGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bilindiği gibi bir ekonomide üretim oldukça önemlidir. Özellikle geçmişten günümüze yaşanan ekonomik krizler sonrasında yapılması gerekenler dikkate alındığında, üretimin önemi daha da fazla ortaya çıkmıştır. Hammaddelerin elde edilmesinden mamul mallara ulaşılıncaya kadar üretim sürecinde yaşananlar, üretim maliyeti, üretimin kalitesi, sarış sonrası hizmetler bir bütünlük oluşturmaktadır. Ticaretin günümüzdeki kadar olmasa da oldukça önemli olduğu Osmanlı İmparatorluğu topraklarında, üretimi gerçekleştiren esnaf loncalarının incelendiği bu çalışmada, söz konusu loncaların bu bütünlüğü nasıl gerçekleştirdiği anlatılmaya çalışılmıştır. Osmanlı esnaf loncaları şüphesiz sadece üretimi gerçekleştiren kuruluşlar değildi. Loncalar, ekonomik kaygıların yanısıra üyelerin genel sorunları ile ilgilenmişlerdi; çünkü loncalar için sosyal kaygılar önem taşımaktaydı. Merkezi yönetimin yüklediği ek yükümlülükler sonucunda toplumda üretimi gerçekleştiren örgütlü kurumlar olmanın ötesinde yönetsel bir işlev de kazanmışlardı. Dayanışma anlayışı çerçevesinde örgütlenmiş olan bu kuruluşlar için özellikle üretimin kalitesi çok önemliydi. Bunun gerçekleştirilebilmesi için kaynağım geleneklerin oluşturduğu sıkı kurallar uygulanmaktaydı. Ayrıca bu uygulamalarda fazlaca bir esneklik söz konusu değildi. Kaliteyi ve varolan yapılarını korumak amacıyla uyguladıkları bu sıkı kurallar, geçen zamanla birlikte statükocu yapılarının değişim sürecine uyum sağlamasını engellemiştir. Dolayısıyla Osmanlı loncaları sanayi üretimi aşamasına geçememiştir. İşte bu nedenlerle Osmanlı esnaf loncalarının tarihsel süreç içerisindeki gelişiminin incelenmesi önemlidir. Böylece, kaçınılmaz olan değişim sürecinin gerisinde kalındığında ya da bu süreç tamamen dışlandığında bir toplum için ne gibi sonuçların ortaya çıkacağı anlaşılabilir. Bu çalışmada Osmanlı esnaf loncaları, tarihsel bir süreç içerisinde ayrıntılı şekilde tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Production is very important in the economy, as known. Production gets more important than ever in taking note of something that should be done after the economic crisis from past to present. In production process, production cost, production quality, services after sale are parts of all production process in order to get raw materials to produce goods. This study has examined the producers in the Ottoman Empire in detail that has showed the Ottoman guilds how to produce all of the goods in the economy. The Ottoman guilds certainly were not only the munitions that produce goods but also those that were interested in all problems of their members. Because social anxieties were really important for the Ottoman guilds. Having loaded with the additional obligations by the government, guilds went beyond the role of being producer getting adrninistrative functionality at a local level in the society. Quality of goods was the most important thing for the guilds that organized in perceptiveness of solidarity. Therefore, they applied really hard rules and regulations that had arisen from the Ottoman traditions. There was no elasticity in their rules and regulations. The rules and regulations used to protect the quality of goods and the inflexible structure of the guilds, had turned out to prevent them from getting adapted to process of variation. Consequently, the Ottoman guilds did not become industrialized. For those reasons, to examine the Ottoman guilds in detail in historical perspective is really important. Thus, we can see what would happen if not to take unaviodable process of variation into account or not to accept it. The study intend to examine the Ottoman guilds in detail with historical perspective.