Çabuk verimlilik değerlendirme yaklaşımı (QPA) ile işletmelerde verimlilik ve karlılık temelinde performans analizi ve Karadeniz bakır işletmelerinde bir uygulama
Performance analysis on the basis of productivity and profitability at companies with Quick Productivity appraisal (QPA) and an application at black sea copper industries
  1. Tez No: 161102
  2. Yazar: ERCAN AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
V ÖZET Ticari sınırların ortadan kalktığı ve“Mega Rekabet ”olarak adlandırılan yoğun bir rekabetin yaşandığı dünyamızda, işletmeler ayakta kalabilmek için en az rakipleri kadar iyi olmak durumundadırlar. Bunun için işletmeler rakiplerini iyi tanımalı, kendi güçlü ve zayıf yönlerini ise en ince ayrıntısına kadar bilmelidirler. İşletmenin zayıf ve güçlü yönlerini tespit edip, zayıf yönleri ile ilgili gerekli tedbirleri almasının, sonra rakipleri inceleyerek onlarla gerekli karşılaştırmayı yapmasının yolu "Performans AnalizlerF'nden geçmektedir. Yüksek Performanslı Organizasyon olabilmek için Performansı yönetebilmek, Performansı yönetebilmek için de onu analiz etmek gereklidir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada; verimlilik ve karlılık temelinde performans analizi ele alınmıştır. Birinci bölümde, Performans kavramı ve boyutları incelenmiş, performans analizinin aşamaları olan performansı ölçme, performansı değerlendirme ve performansı geliştirme konulan anlatılmıştır. İkinci bölümde, verimlilik ölçme yöntemleri ve arttırma teknikleri incelenmiş, literatürde sıkça kullanılan yaklaşımlar özet olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın yöntemi olan ve uygulaması yapılan Çabuk Verimlilik Değerlendirme Yaklaşımı (QPA) ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde uygulamanın yapıldığı işletme olan Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş. tanıtılmış ve daha sonra işletmenin son 4 yıllık verilerine göre verimliliği ve kârlılığı ölçülerek bu temelde performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Companies have to be as good as their rivals to stay alive in today's world where a stiff so-called“Mega Rivalry”prevails and trade barriers no more exist. In the light of this, companies not only have to know their rivals but also their own weak and strong points in detail. Performance Analysis is the way to define one's strong and weak points, to develop necessary measures with regard to weak points and to analyze the rivals and do the benchmarking. Managing the performance is key to being a high- performance organization and analysis is key to managing the performance. This thesis studies performance analysis on the basis of productivity and profitability. First chapter studies the definition and dimensions of performance. This chapter also studies the steps of performance analysis - measuring performance, evaluating performance and improving performance. Chapter two discusses the methods of measuring productivity, increasing productivity and the most common approaches to do this. Chapter three studies the Quick Productivity Appraisal which is also the applied methodology of this study. The fourth chapter gives information about the Black Sea Copper Industries where this study has been carried out and then analyzes the performance of the company on the basis of measuring the productivity and profitability according to the data of the last four years.