Hızlı verimlilik değerlendirme (qpa) yaklaşımı ile verimlilik ölçümü ve bir tekstil işletmesinde uygulama
Quick productivity appraisal (qpa) approach and measurement of productivity and an application on a textile company
  1. Tez No: 215212
  2. Yazar: KAMİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Rekabet baskısının artıgı küresellesen dünyamızda isletmeler için vazgeçilmez rekabet faktörlerinin basında verimlilik gelmektedir. sletmeler faaliyetlerini etkin ve verimli bir sekilde gerçeklestirdigi müddetçe rekabet baskısına karsı koyabilecek ve varlıgını devam ettirecektir. sletmelerin verimliligi kendileri açısından oldugu kadar faaliyetlerini sürdürdükleri toplum ve ülke açısından da önemlidir. sletmelerin verimliligi maliyetlerde düsüs, kârda artıs seklinde isletmeye yansırken, isletmelerin verimliligi toplum ve ülke açısından ise yeni yatırımlar, artan katma deger, toplumun refahı ve istihdam gibi yansımaları olmaktadır. Bu denli öneme sahip olan verimliligin isletmelerde sürekli kılınması için ölçülmesi de önemlidir. sletmelerde sürekli ölçülen verimlilik, yöneticilerin dogru ve rasyonel kararlar vermelerini, sorunları zamanında görüp çözüm üretilmesini saglayacaktır. Verimlilik ölçümü aynı zamanda verimliligin artırılmasında etkili rol oynayacaktır. Ondan dolayı isletmelerde verimlilik ölçümü ile ilgili degisik yaklasımlar ve modeller ortaya konmustur. Çalısma içinde bazılarına yer verdigimiz verimlilik ölçüm yaklasımlarından biri de, Elena Avedillo-Cruz tarafından gelistirilen, Hızlı veya Çabuk Verimlilik Degerlendirme Yaklasımı'dır. Hızlı (Çabuk) Verimlilik Degerlendirme Yaklasımı QPA, verimlilik ölçümünü kolaylastırmasının yanında sorunlu alanları gösteren bir yaklasım olması nedeniyle tercih edilebilecek bir verimlilik ölçüm teknigidir. Bu çalısmada isletmelerde verimlilik ölçümünün önemine dikkat çekerken aynı zamanda verimlilik ölçümünde kolay uygulanabilme özelligi olan Hızlı Verimlilik Degerlendirme Yaklasımına da dikkat çekilmistir. Hızlı Verimlilik Degerlendirme Yaklasımı bu çalısma çerçevesinde Bursa negöl'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir isletmenin karsılastırmalı bilanço ve gelir tabloları elde edilerek örnek olarak uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In our global world, the pressure of competition is rising and productivity is the indespensable competition factor. As long as companies continue their activities in an efficient way, they will resist the pressure of competition and continue their presence. The productivity of companies is important for both themselves and for the society and the country they exist. While productivity reflects to the company as decline of the costs and increase of the profits, it reflects to the society as new investments, increasing added value, welfare of society and employment. To continue productivity, which has such importance, it is also important to measure it. Productivity, which is measured constantly, provides true and rational director decisions, and guarantees noticing the problems on time and solving them. At the same time measurement of productivity plays an important role for increasing productivity. Because of that, different approaches and models for the measurement of productivity are introduced. One of the approaches of productivity measurement we gave place within the study is Quick Produductivity Measurement Approach, developed by Elena Avedillo-Cruz. Quick Produductivity Measurement Approach, QPA, is a technique of produductivity measurement Approach, that can be prefered since it shows problematic areas besides it simplifies productivity measurement. In this study while importance of productivity measurement attracts attention, at the same time, Quick Produductivity Measurement Approach, which is a simple application technique, also attracts attention. In this respect, Quick Produductivity Measurement Approach, is applied as an example in a company which operates in the field of textile, in Bursa )negöl by getting comparative balance sheet and income statements.