A case study for leagile performance assessment in the automotive supplier industry
Otomotiv yan sanayi sektöründe yalın-çevik performans değerlendirmesine yönelik bir örnek olay çalışması
- Tez No: 866325
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yalın, üretim ve iş süreçlerinde verimliliği artırmak, israfı azaltmak ve müşteri değerini maksimize etmek amacıyla geliştirilen bir yönetim felsefesidir. Yalın felsefesi, sadeleştirme, verimlilik ve müşteri memnuniyeti üzerine odaklanarak organizasyonların rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Çeviklik ise, çabuk değişen pazar taleplerine hızlı yanıt verme, müşteri odaklılık, sürekli iyileştirme ve iş süreçlerinde esneklik sağlama amacını taşımaktadır. Çevik yaklaşım, geleneksel üretim modellerinin aksine daha adaptif, işbirlikçi ve müşteri taleplerine daha duyarlı olmayı teşvik etmektedir. Yalın ve çevik kavramlarının birleşmesi ile oluşan yalın-çevik (leagile) ise, üretim süreçlerinde hem yalınlık (sadeleştirme ve israfın azaltılması) hem de çeviklik (esneklik ve müşteri odaklılık) prensiplerini bir arada ele alan bir yaklaşımı ifade etmektedir. Böylelikle, bir organizasyonun üretim süreçlerinde sadeleşme ve hızlı adaptasyon birlikte uygulanarak hem verimliliğin hem de müşteri taleplerine hızlı yanıt verme yeteneğinin elde edilmesi hedeflenmektedir. Yalın-çevik yaklaşımı, geleneksel üretim modellerinin sınırlamalarını aşarak dinamik ve değişken pazar koşullarında daha rekabetçi olma yönünde organizasyonlara avantaj sağlayabilmektedir. Literatürde yalın, çevik ve yalın-çevik uygulamalarının performansını değerlendirmek üzere çeşitli çalışmalar yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda kapsam açısından kısıtlı ve genel performansa yönelik metriklerin tanımlanmasına odaklanılmıştır. Ancak performans metriklerinin daha iyi anlaşılması ve uygulanabilirliğinin artması açısından özellikle yalın-çevik uygulamalarının gerçekleştirildiği alana özgü bu metriklerin yorumlanması ve özelleştirilmesi fayda sağlayabilir. Bu motivasyondan hareketle, çalışma literatürde yer alan yalın, çevik ve yalın-çevik performans metriklerini otomotiv yan sanayi sektörüne yönelik özelleştirmeyi ve bu metrikleri bir arada ele alan bir yalın-çevik performans değerlendirme sistemini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu performans değerlendirme sistemi kurgulanırken, farklı tür ve ölçekte belirlenen performans metriklerini tek tip skora dönüştürmek ve metrikler arasında karşılaştırma yapabilmek amacıyla bulanık mantık yönteminden yararlanılmış ve radar grafiği yardımıyla görselleştirilerek bütünsel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu şekilde, organizasyonların yalın-çevik uygulamaları açısından iyileştirmeye açık yönlerini tespit edebilecekleri bir aracın sunulması hedeflenmiştir Yalın-çevik performans değerlendirme sistemi otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir firmada uygulanmış ve çalışmanın sonunda bu uygulamadan elde edilen deneyimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lean is a management philosophy primarily developed to enhance efficiency in production and business processes, reduce waste, and maximize customer value. Lean philosophy focuses on simplification, efficiency, and customer satisfaction, helping organizations gain competitive advantage. Agility, on the other hand, aims to respond quickly to rapidly changing market demands, prioritize customer focus, ensure continuous improvement, and provide flexibility in business processes. The agile approach encourages being more adaptive, collaborative, and responsive to customer demands, unlike traditional production models. Leagile, which is formed by the combination of lean and agile concepts, refers to an approach that combines the principles of both simplicity (simplification and waste reduction) and agility (flexibility and customer focus) in production processes. Thus, by applying simplification and rapid adaptation together in an organization's production processes, it is aimed to increase efficiency and achieve the ability to respond quickly to customer demands. The leagile approach can provide organizations with an advantage in being more competitive in dynamic and changing market conditions by overcoming the limitations of traditional production models. There are various studies in literature to evaluate the performance of lean, agile, and lean-agile practices. The studies were limited in scope and focused on defining general performance metrics. However, to better understand performance metrics and increase their applicability, it might be beneficial to interpret and customize these metrics specific to the field where leagile applications are implemented. Based on this motivation, the study aimed to customize the lean, agile and leagile performance metrics in the literature for the automotive supplier industry and to define a leagile performance assessment system that considers these metrics together. While designing this performance assessment system, fuzzy logic method was used to transform performance metrics determined in different types and scales into a uniform score and to make comparisons between metrics. A holistic evaluation was made by visualizing strong and weak performance dimensions together with the help of the radar chart. In this way, it is aimed to provide a tool through which organizations can identify areas that are open to improvement in terms of leagile practices. The leagile performance assessment system was implemented in a company operating in the automotive supplier industry, and the experiences obtained from this implementation were included at the end of the study.