Sağlık sektöründe işgörenlerin performans değerlemesi ve SSK Kütahya Hastanesi için bir model önerisi
Performance evaluation of the workers in the health sector and a model to be offered for the SSK Kütahya Hospital
  1. Tez No: 161104
  2. Yazar: MEHMET EŞSİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
V ÖZET Performans değerleme sistemine insan kaynakları açısından yaklaştığımız bu tez çalışmasında birinci bölümde performans değerleme kavramı ile neyin anlaşılması gerektiği ortaya konulmuş, performans değerlemenin temel amaçları incelenmiştir. Bir performans değerleme sisteminin tasarlanmasında izlenecek yaklaşım ile sistemin nasıl yürütüleceği ele alınarak, performans değerlemede olası hatalar ve sorunlar incelenmiştir. İkinci bölümde performans değerleme uygulamasında kullanılan güncel performans değerleme yöntemlerine yer verildi. Ele alman her yöntem ayrıntılı olarak incelenmiştir. Her bir performans değerleme yöntemi için bilinen yararlı ve sakıncalı yönler bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Sosyal Sigortalar Kurumu Kütahya hastanesinde uygulama yapılarak, mevcut performans değerleme sistemi incelenmiştir. Mevcut performans değerleme sisteminin görülen aksaklıkları ve uygulamada ortaya çıkan eksik yönleri araştırma konusu yapılarak model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study of this thesis in which we approached the performance value system from the human sources point of view, in the first chapter it was put forth that, what is needed to be understood with the performance value subject and the basic goals of the performance value is studied. Possible errors and problems are studied in the performance value, considering, which approach will be followed in the planning of a performance value system and how it's going to be carried out. In the second chapter, the current performance value methods which are used in the applying performance value is discussed. Each method which is considered is studied in a detailed way. This chapter considers those aspects which are known useful and drawback for each performance value method. And in the third chapter, by practicing in Social Insurance Institution Kütahya Hospital, present value system was discussed, and by making the perceived faults of the current performance system and the missing aspects which appear in practicing, a research subject, it was made a suggestion of a model.