Trabzon il merkezi ilköğretim öğrencilerinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun yaygınlığı
The deviancy of attention and hiperactivity distrubance and to analyse the indications of it in Trabzon
  1. Tez No: 161136
  2. Yazar: NEYİR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
02. Özet Bu çalışma ile Trabzon il merkezinde öğrenim gören İlköğretim çağı çocuklarında Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)'nun yaygınlığının saptanması, belirtilerin alt tiplere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında Trabzon il merkezinde öğrenim gören İlköğretim öğrencileri, örneklemini ise rastgele örneklem yöntemiyle seçilen 6 okuldan 6-12 yaşlan arasındaki toplam 1 126 öğrenci oluşturdu. Tüm öğrencilere aileleri ve öğretmenleri tarafından doldurulması istenen Dr. Atilla Turgay' in (Eylül 1995) Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM IV e dayalı Tarama ve“Değerlendirme Ölçeği”formu verildi.Bu form DSM IV e göre 18 Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, 8 Karşı Gelme Bozukluğu ve 15 Davranım Bozukluğu belirtisiyle birlikte; yaş, cinsiyet, sınıf ve formun kimin tarafından doldurulduğu bilgilerini de içermektedir. İstatistiksel değerlendirmelerde; Dikkat, aşın hareketlilik ve davranış bozukluğu tanımlarında aile veya öğretmen ölçeklerinde herhangi birine göre bozukluk saptanmışsa pozitif sonuç olarak alınmıştır. Ölçümsel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile analiz edilmiştir. SPSS 9.5 for Windows paket programı ile, Kategorik verilerin analizinde ki kare testi kullanılmıştır.Çocukta incelenen dikkat,aşırı hareketlilik ve davranış bozuklukları ile ilgili ölçeklerin hem toplam, hem de o ölçeğin maddelerinin aile ve öğretmen yanıtlarının uyumu Kappa Uyum İyiliği testi ile yapılmıştır. Yapılan çalışmada DEHB yaygınlığı %23.7 (267) oranında bulunmuştur. Öğretmen ve aile öğrencinin durumunu birbirinden farklı şekilde değerlendirmektedir. Gerek Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gerekse Karşı Gelme Bozukluğu için erkek/kız oram
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to determine the deviancy of attention and Hyperactivity disturbance and to analyse the indications of it. This study is formed by primary school students who are educated in the years of 2004- 2005 and the examples are formed by the method of by chance with the ages of 6-12 from six schools, totally 1 126 students. Dr. Atilla Turgay' s (September 1995) measurement form which is" The disturbance of behaviour on the children and teenager that related to DSM IV scanning and evaulating was given to all students for filling by their teachers and parents. This form includes the indications of 18 Attention Deficit Hyperactivity Disorder, 8 Opposed to Disorder and 15 Behaviour disturbance, and also age, sex, class and person by whom it was filled. At the istatistical evaulations, the definition of attention hyperactivity and behaviour disturbance, if any disturbance is found according to family and teacher measurement the result is taken as positive. The suitability of normal distrubition of evaulable dates were analysed with Kolmogorov Smirnov test. Because the dates and SPSS 9.05 for windows packet program are in the analyse of categorical dates, square test was used. The suitability of answers of teacher and parents that related to students were done with Kappa suitability test. At the end of this study the distrubition of Attention Deficit Hyperactivity Disorder was found as %23.7 (267).Teacher and parents evaluate the students conditions each one differently. The average of boys / girls was found 1 for both. Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Opposed to Disorder are to huge amount in primary school students. The determination, the treatment of these students and the taking precaution for future will be useful. IX