Türkiye'de lojistik faaliyetler ve muhasebe işlemleri
Logistics activities and book keeping in Turkey
  1. Tez No: 161137
  2. Yazar: DAVUT AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
02. Özet Küreselleşme ile birlikte artan rekabet şartlan altında varlıklarını sürdürmek isteyen işletmeler, hızla değişen müşteri ihtiyaçlarını en düşük maliyetle karşılamak durumundadırlar. Yaşanan bu gelişmelerin bir sonucu olarak üretici işletmeler lojistik faaliyetlerini yerine getirmekte, lojistik alanında uzman, bağımsız işletmeler ile işbirliğine gitmek zorunda kalmışlar ve hammadde tedariki, ürünlerin depolanması ve müşterilere ulaştırılması gibi bir takım lojistik hizmetleri sözkonusu bağımsız lojistik işletmelerinden talep etmeye başlamışlardır.“Türkiye'de Lojistik Faaliyetler ve Muhasebe işlemleri”adını taşıyan bu tez çalışmasında amaç; lojistik faaliyetlerin muhasebeleştirilmeleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler vermektir. Bu amaca ulaşmak için tez üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde lojistiğin tanımı yapılarak önemi üzerinde durulmuş, lojistik faaliyetler ve bu faaliyetlerin işletmenin diğer fonksiyonları ile olan ilişkisi incelenmiş ve lojistik sektöründe yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalara yer verilmiştir. ikinci bölümde; lojistik sektörünün dünyadaki ve Türkiye' deki durumuna ilişkin açıklamalarda bulunulmuş, Dünya lojistik sektörünün durumunu daha net bir şekilde ortaya koyabilmek için Amerika ve Avrupa lojistik sektörleri incelenmiştir. Yine bu bölümde Türkiye lojistik sektörünün gelişmemesinin nedenleri ele alınarak sektörün gelişmesi için izlenmesi gereken stratejilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; lojistik faaliyetlerin Türk vergi mevzuatı karşısındaki durumları incelenmiş, lojistik hizmet sunan işletmelerce kullanılan hesap planı, maliyet hesaplan ve defterlere ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Ayrıca bu bölümde, çeşitli lojistik faaliyetleri içeren örnek olaylar ele alınarak bu olayların muhasebeleştirilmelerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde ise çalışmanın sonuçlan değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Businesses, which try to sustain their existence in spite of intense competition due to globalization, aim at meeting the rapidly changing needs of their clients at the lowest cost. As a consequence, they have been obliged to develop logistic strategies by contracting with independent and specialized companies offering logistic services such as the supply of raw material, the storage and carriage of goods. The aim of this thesis titled“Logistic Activities and Book Keeping in Turkey”is to provide explanatory information about the accounting process of logistic practices. To reach that goal, this thesis deal with three parts. In the first part a definition of the term logistics will be provided as well as information about the most recent developments in that sector. The first part will also include an analysis about the relation between businesses and logistic businesses and emphasize the importance of logistic activities. The second part will develop on the situation of the logistics sector in the world and in Turkey: the European and American logistic sectors will be examined because they represent the most relevant examples in relation to the situation worldwide. This part will also focus on the impediments to the development of that sector in Turkey and strategies will be proposed by the author. In the third part, logistic practices will be examined in relation to the tax rules in force as well as the planning of the account of a logistic business, cost account, and book keeping. Besides, by taking into account different logistic practices as examples, the author will give further analysis about the accounting process of these practices. The last part consists of the research results and proposals. VII