Soğuk savaş sonrasında değişen güvenlik kavramı ve ABD-AB ekseninde farklılaşan güvenlik algılamaları
- Tez No: 161138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
02. Özet İnsanlık tarihinde 20. yüzyıl hiç kuşkusuz, büyük değişimlerin yaşandığı önemli bir kilometre taşıdır. Bilim ve teknikte yaşanan hızlı gelişmelerin yanında iki dünya savaşma, derin bunalımlara, üçüncü dünyanın ortaya çıkışma, bölgesel çatışmalara, Soğuk Savaş'a ve Soğuk Savaş sonrasına tanıklık eden 20. yüzyılın, son on yılı aynı zamanda uluslararası sistemde köklü değişmelerin ortaya çıkmaya başladığı bir zaman dilimine de denk gelmiştir. Güvenlik kavramının anlamı ve kapsamı, Soğuk Savaş sonrası küresel düzeydeki gelişmelere paralel olarak önemli ölçüde değişikliğe uğrarken, ABD ve Avrupa açısından farklı tehdit ve fırsat algılamalarım da ortaya çıkarmıştır. ABD ile Avrupa arasındaki bu farklılaşmanın temelinde, Soğuk Savaş sırasında ABD ve Avrupa'yı NATO çatısı altında buluşturan Sovyet askeri ve ideolojik yayılmacılığı tehdidinin artık ortadan kalkmış bulunması yatmaktadır. ABD ile Avrupa arasında Asya ve Pasifik, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Rusya ve Çin'e karşı yaklaşımlardan uluslararası terörizm, göç, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kitle imha silahlarının yayılması, küresel ısınma vs. 'ye uzanan pek çok alanda savunma ve güvenlik bağlamında görüş ayrılıkları giderek artmaktadır. Sonuç olarak, Soğuk Savaş sonrası güvenlik endişeleri ABD'ye göre nispeten azalmış bir Avrupa' nın, Amerika' nın uluslararası sistemdeki ayrıcalıklı konumuna meydan okuyuşu, daha çok ABD'nin küresel sistemdeki yapısal gücüne yönelik olarak ortaya çıkmakta ve bu giderek derinleşmektedir. Görünebilir bir gelecekte ABD ile Avrupa/ AB arasında varolan bütün geleneksel Atlantik ilişkilerinin değişmesi muhtemeldir. Atlantik ilişkilerinin geleceği şüphesiz uluslararası sistemin bundan sonraki görüntüsünü de etkileyecektir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The 20th century, of course, is a kilometer-stone in the human history, in which a lot of changings took place. Besides, the rapid growths in science and technology, the last decades of 20th century which witnessed two world wars, profound crisises, the appearance Third- World, regional conflicts, the Cold War and the period following the Cold War, is also the century in which the radical changings appeared in international system. While the meaning and the extent of security is subject to a changing remarkably parallel to the universal changing following the Cold War, it also caused the different threats and opportunity-perceiving from point view of USA and Europe. On the grounds of this differentiation between USA and Europe, the main reason is that the threat of Soviet military and ideological imperialism which made USA and Europe come together under the roof of NATO, disappeared. The concept-conflicts between the USA and Europe related to security and defence in many fields like international terrorism, immigration, drug and weapon trafficking, spread of the weapons of mass destruction are on the increase in addition to approaches againts Asia, the Pasific, the Middle East, the Balkans, the Kafkas, Russia and China. As a conclusion, the challenging of Europe whose security-anxieties have relatively diminished in comparison with USA following the Cold War against the structural power of USA in the universal system and this concept is getting more and more profound. In a foreseeable future, it is possible that all the traditional Atlantic relations between USA and Europe/European Union may change. There is no doubt that the future of the Atlantic relations will influence the future-appearance of the international system. VIII