Ortaöğretimin genel liseler örneğinde spor bölümlerinde okutulan ders kitaplarının yeterlilik düzeylerinin araştırılması
The efficiency levels of the lesson books taught at sport schools
  1. Tez No: 161140
  2. Yazar: AHMET YILMAZ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
02. Özet Bu çalışma; Ortaöğretimin Genel Liseler Örneğinde Spor Bölüm'lerinde Okutulan Ders Kitaplarının Yeterlilik Düzeylerinin Araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Trabzon il merkezinde spor bölümü mevcut 7 genel lise örneğinde spor sınıfı öğrencileri ve derslere giren beden eğitimi öğretmenleri katılımcı grubu olarak alınmıştır. Spor bölümü öğrencilerinin cinsiyet, sınıf, ders kitapları hakkındaki görüşleri ile beden eğitimi öğretmenlerinin ders kitaplarının yeterliliği konusundaki görüşleri araştırılıp veri olarak düzenlenmiştir. Anket ve mülakat sorulan anlamsal olarak birbirine benzeyenler“Anket İlkeleri”başlığı altında gruplandırılarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda; ankete katılan 244 katılımcının 60 tanesi bayan, 178 tanesi ise bay olup, baylar % 73 ile çoğunluğu oluşturduğu, 244 katılımcının 105 tanesi ikinci sınıf, 139 tanesi ise üçüncü sınıf olup, 3. sınıflar % 57 ile çoğunluğu oluşturduğu, ders kitaplarının fiziksel özelliklerinin spor sınıfı öğrencilerinin gelişim düzeyleri için yeterli düzeyde olduğu, ders kitaplarının görsel tasarım özelliklerinin spor sınıfı öğrencilerinin gelişim düzeyleri için yeterli düzeyde olduğu, ders kitaplarının dil ve anlatım özelliklerinin spor sınıfı öğrencilerinin gelişim düzeyleri için yeterli düzeyde olmadığı, ders kitaplarının eğitsel tasarım özelliklerinin spor sınıfı öğrencilerinin gelişim düzeyleri için yeterli düzeyde olmadığı, ders kitaplarının bilimsel içerik tasarımının spor sınıfı öğrencilerinin gelişim düzeyleri için yeterli düzeyde olmadığı, uygulanan anketler ile ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary This study aims to research the efficiency levels of the lesson books taught at sport schools, which is a sample of secondary education. While doing this, students and their gymnasium teachers at 7 high schools having the sports division were included in the study. The reviews about gender, class levels and lesson books obtained from the sport division students along with the reviews on the efficiency of the lesson books from the gymnasium teachers were gathered and issued as the data. The questions of the questionnaire and others were asked lively, which were meaninfully similar to each other, were presented as catagorized under the title of“ Questionnaire Principles”. The survey indicated that 60 of the 244 participants having taken the survey were females, and the rest 178 were males, who were of the great majority by % 73. Of these 244 test subjects were 105 second year students, while 139 were the third year students, who were of the great majaority by % 57, stating that the physical features of the lesson books were efficient enough for the gymnasium students' development level, and so were the visual features, whereas the language and expressions, educational desings and scientifically designed contents weren not efficient enough for the gymnasium students' development level.