Enerji tüketimini etkileyen faktörlerin analizi ve geleceğe yönelik tahminler
Analyzing of factors that effect energy consumption and future perdictions
- Tez No: 161141
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
02. Özet Bu çalışmanın temel amacı günümüzde en önemli ve stratejik değere sahip olan enerjinin tüketimini etkileyen faktörleri incelenmek ve gelecekteki enerji tüketimini tahmin etmektir. Çalışmanın bu konuda yapılacak diğer araştırma ve planlama çalışmalarına katkı sağlayabilmesi en büyük dileğimdir. Çalışmanın birinci bölümünde enerjini tanımı yapılmış ve enerjinin Dünya'da ve Türkiye'deki tarihçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra enerji kaynaklan madde haline, depo edilebilirliğine, dönüştürülebilirliğine, kullanılabilirliğine, güneş temeline ve yenilenebilirliğine göre sınıflandırılmıştır. ikinci bölümde enerji kaynaklarının ayrı ayrı incelenmesi yapılmıştır. Bu bölümde her bir enerji kaynağının tanımı, içeriği, Dünya ve Türkiye'deki üretim-tüketim değerleri tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde enerji tüketimi bağımlı değişkeni ve nüfus, kişi başına GSYİH, ithalat, toplam konut alam, toplam motorlu kara taşıtları sayısı, toplam motorlu tarım araçları sayısı, toplam işçi sayısı, sanayi üretim ineksi, ortalama sıcaklık ve yüksek öğretimdeki okul sayısı açılayıcı değişkenlerine ilişkin zaman serisi verileri düzenlenerek regresyon analizleri yapılmışlar. Veri Türkiye geneli için toplanmıştır. Regresyon çözümleri enerji tüketiminin her bir açılayıcı değişken üzerinde ayrı olarak doğrusal ve doğrusal olmayan regresyonunu tahmin etmek şeklinde uygulanmıştır. Daha sonra açıklayıcı değişkenlerin tamamı modele sokularak çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Stepwise regression, forward selection, backward elimination metotları ve normal veri girişi ile çoklu doğrusal regresyonlar yapılmıştır. Analizlerde SPSS 13.0 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çıkan en uygun denklem kullanılarak 2020 yılma kadarki enerji tüketim değerleri tahmin edilmiştir. Bunun için açıklayıcı değişkenlerin 2020 yılma kadarki tahmini değerleri regresyon denklemlerinde yerine konulmuştur. Daha sonra bulunan değerler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı enerji tüketimi projeksiyon değerleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda sanayi üretim indeksi, motorlu kara taşıtları sayısı ve toplam işçi sayısı açılayıcı değişkenleri kullanılarak yapılan projeksiyonların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı enerji tüketimi tahminlerine yakın çıktığı görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary The main aim in this work is to determine the factors which effect the energy consumption and to estimate of future energy consumption. My wish is to contribute to other research and project which will make aftervvards by this work. in the fîrst chapter of this work, it has been given information about the definition of the energy from various resources and also the energy's brief history in Turkey and in the World has been given. After that energy has been classified according to some factors. in the second chapter energy resources have been analyzed öne by öne. in this chapter each energy resources' defînitions, contents, production-consumption values in the World and in Turkey have been described and have been illustrated by graphs and diagrams. it has been continued designation of model and variable, collecting of data for analyses, and preparing of these data at the beginning of the third chapter. Population, GDP per person, imports, residential buildings' area, total number of road motor vehicles, total number of agricultural machineries, total number of workers, industrial production index, average temperature and number of schools in higher educational institutions are selected as the factors that can effect total energy consumption. Linear and non-linear regression analyses are made with each of these variables. Data used in this work has been collected for whole of Turkey. Also multi linear regression analyses are made with these data with stepwise regression, fonvard selection and backward elimination methods. in ali analyses SPSS 13.0 has been used. Aftenvards, multi linear regression analyses are made by using these variables. Also predicted values of the selected variables tül to 2020 are determined by time series analyses, and these values put into models which are obtained from the regression analyses made before. So the predicted energy consumption values are found for each variable. These predicted values are compared with the projection values of the Ministry of Energy and Natural Resources for energy consumption. According to the compared results, projections which are made for industrial production index, total number of road motor vehicles and total number of workers have been found near values to the projection values of the Ministry of Energy and Natural Resources for energy consumption. DC