Termoterapi ve meristem kültürü yöntemleriyle virussuz asma materyali elde edilmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 16115
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ YORGANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
- 88 - 7. ÖZET Termoterapi ve Meristem Kültürü Yöntemleriyle Virüssüz Asma Materyali Elde Edilmesi Üzerinde Araştırmalar Bu araştırmada, Ege Bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen Yuvarlak Çekirdeksiz, Perlette, Oardinal ve Razakı üzüm çeşitleri ile 110 R, 99 B, 420 A, 41 B ve Bu- pestris du Lot gibi Amerikan asma anaçlarından virüs ve virüs benzeri hastalıklardan temiz bitki elde edilmesine çalışılmıştır» Gözlemsel olarak seçilen asmalardan alınan materyaller serada saksıya dikilerek, gelişen yapraklarında ELISA testi ile GFLV, ArMV ve GLRV I aranmıştır. Ayrıca aynı materyallerden C,, guinoa. G. globosa, £. amarantioolor ve D. stramonium gibi otsu endikat'örlere özsuyu inokulasyonu yapılmıştır. Bu testler sonucunda tüm materyallerin değişik oranlarda virüs hastalıkları ile bulaşık olduğu saptanmıştır. Üzüm çeşitleri ve Amerikan asma anaçlarından seçilen birer klon adayı yada fertten yetiştirilen bitkiler üzerinde termoterapi, meristem kültürü ve kombinasyonları şeklinde 17 arındırma uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamalardan 344 adet bitki elde edilmiştir.Elde edilen bu bitkiler ELISA testi ile incelenerek test edilen virüs ve virüs benzeri hastalıklar ( GFLV, ArMV, GIBV I, GLRV III and GPhLIV ) açısından temizlenme durumları araştırılmıştır. Yapılan uygulamalarda uygulanan sıcaklığın yüksek olmasının virüs ve virüs benzeri hastalıkların temizlenmesinde olumlu etkide bulunduğu belirlenmiştir.- 89 - Sürgün ucu büyüklüğünün 0,2-0,5 mm olması ise özellikle GERV I, GLRV III ve GPhLIV'un temizlenmesine olumlu etkide bulunmuştur. Deneme sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde tüm arındırma uygulamalarından test edilen virüs ve virüs benzeri hastalıklardan temizlenmiş bitki elde etmek mümkün olmakla beraber, temizlenme oranları değişmektedir. Bu açıdan elde edilen materyalin testlendikten sonra üretime aktarılması önemlidir. Denemeye alınan üzüm çeşitlerinden Yuvarlak Çekirdeksiz'in 7 nolu klon adayından 31f Perlette'den 22, Car- dinal'den 191 Razakı'nm 6 nolu klon adayından 46, Amerikan asma anaçlarından 99 R'den 26, 110 R'den 70, 41 B'nin 4 nolu klon adayından 17» 420 A'nın 10 nolu klon adayından 43 ve Rupeetris du Lot'un 103 nolu klon adayından 10 adet bitki test edilen viruslar açısından temizlenmiş olarak yetiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 90 - 8. SUMIARY Investigations on The Obtaining of Virüs and.Vi¬ rus-like Diseases-free örapevine Materials by Thermotherapy and Meristem Tip Culture in the study, grapevine varieties like Yuvarlak çekirdeksiz, Perlette, Cardinal and Razakı and American grapevine rootstocks like 110 E, 99 R, 420 A, 41 B and Ru- pestris du Lot grown extensively in Aegean Region were in- vestigated för the existence of virüs diseases. The materials selected symptomatologically were tested for the presence of GFLV (Grrapevine Panleaf Yirus), ArMV (Arabis Mosaic Virüs) and G-LRV I (Grapevine Leafroll Virüs) by ELISA. in addition, same materials were indexed by inoculating the herbaceous test plants such as £. qni- noa, G. globosa. 0_» amaranticolor and D. stramonium, The resüits of the experiments showed that ali materials infec- ted with virüs and virus-like diseases at the different levels. Later, for the elimination of virüs and virus-like diseases in question totally 17 applications including ther- motherapy, meristem tip culture and combinations of both we- re oonducted on each candidate clone ör individual selected from grapevine varieties and American rootstocks* As the resüit of these works, 344 grapevine plants obtained were tested for the presence of virüs and virus-like diseases (GPLV, ArMV, &IBV I, GLRV III and GPhiIV) by ELISA. Accor- ding to our findings in experiments, the use of tne high temperature in the applications had the positive effect for the elimination of virüs and virus-like diseases in -- 91 - grapevines. Furthermore, it was observed that the use of meristem, tips sized 0,2-0,5 mm was effective on freeing GLRV I, GLRV III and GPhLIV from plants in particular. in the conseguence, it is possible to mention ge- nerally that ali elimination applications are suitable to eupply virus-free grapevine materials,“but freeing levels show differences in certain degrees. Por this reason, the obtained materials must ”be certainly tested, "before deli- vering to the growers. The data from the study reveals that among the grapevine varieties and American rootstocks in experiments 31 explants from Yuvarlak Çekirdeksiz candidate clone 7» 22 from Perlette, 19 from Cardinal, 46 from Razakı candidate clone 6, 26 from 99 R» 70 from 110 R, 17 from 41 B candida¬ te olone 4» 43 from 420 A candidate clone 10 and 18 from Rupestris du Lot candidate clone 103 were grovm without tested virüs and virus-like diseases* -