Bazı yeni çelik çeşitlerinin meristem kültürü ile çoğaltılması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27803
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BAZI YENİ ÇİLEK ÇEŞİTLERİNİN MERİSTEM KÜLTÜRÜ İLE ÇO&ALTILMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Serpil BALKIR (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışmada, erkenci çilek çeşitlerinden Cruz ve Douglas' in meristem kültürü yöntemiyle çoğalt ılab ilme ola nağı araştırılmıştır. Bu amaçla, bir örnek sağlıklı anaç "bitkiler laboratuvara taşınarak 38 C'de termoterapi uygula ması yapılmıştır. Bu bitkilerden alınan kol uçlarına yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra yaklaşık 0.2-0.5 mra'lik meristem dokuları izole edilmiştir. Temel ortam olarak modi- fiye edilmiş Murashige ve Skoog (MS) ortamı kullanılmıştır. Fiziksel koşullar deneme süresince sabit tutulmuştur. Orta lama sıcaklık 25+1 C ve oransal nem yaklaşık #70+5 olmuştur. Meristem geliştirme aşamasında 0.1 BAP/1.0 IBA/0.1 GA, mg/1 içeren MS ortamı kullanılmıştır. Dikimden 3-4 haf- ta-^sonra sürgünler 1.0 BAP/l.O IBA/0.1 GA- mg/l içeren MS ortamına aktarılmışlar ve 5-6 hafta süresince yığın halinde koltukaltı sürgünleri oluşturmuşlardır. Elde edilen sürgün lerde ortalama yaprak sayısı, gençlik fazının tipik özelli ği olan tek parçalı yapraklarda ölçülen ortalama yaprak genişliği ve yaprak sapı uzunluğu ile sürgün boyunun Douglas çeşidinde Cruz çeşidine göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Koltukaltı sürgünleri tek tek ayrılarak 1.0 mg/l IBA içeren MS ortamına aktarılmışlar ve' 3-4 hafta sonra köklü bitkicikler elde edilmiştir. Üç parçalı yaprakları olan köklü sürgünlerde ortalama kök sayısı, kök uzunluğu, yaprak dilimlerinin genişliği, yaprak sapı uzunluğu ve sür gün boyu ölçülmüştür. Bu değerler Douglas* da Cruz1 a göre daha fazla olarak saptanmıştır. Elde edilen bitkiler torf : perlit karışımına akta rıldıklarında canlılık oranı Cruz çeşidinde $78.5, Douglas çeşidinde #90.3 olarak saptanmıştır. Araştırma sonuçları, denemeye alınan her iki çilek çeşidinin de meristem kültürü ile çoğaltmaya elverişli olduklarını göstermiştir. ANABİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ JURI '. prof.Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Danışman) Yıl : 1993 Prof.Dr. İbrahim BAKTIR Yrd.Doç.Dr. Mustafa AKILLI Sayfa : 74
Özet (Çeviri)
PROPAGATION t)F SOME HEW STRAWBERRY CULTIVARS THROUGH IN VITRO CULTURE Serpil BALKIR (M.S. Thesis) In this study, early strawberry cultivars, Cruz and Douglas, were investigated for their potential to“be propagated ”by meristem culture technique. For this pur pose, uniform healty mother plants were brought into the laboratory and treated with 38 C thermotherapy. Stolon tips which obtained from these plants were surface ste rilized and approximately 0.2-0.5 mm meristem sections were isolated for propagation purpose. Modified Murashige and Skoog (MS) medium was used as a basic medium. Physi cal conditions were kept constant during the research. Average temperature was 25+1 C and relative humidity was about 70j5 $. During the meristem developing stage, modified MS medium which including 0.1 BAP/1.0 IBA/0.1 GA_ mg/l was used. 3-4 weeks later partially developed plantlets were transferred into modified MS medium including 1.0 BAP/1.0 IBA/0.1 GA~ mg/l for propagation purpose and produced a lot of axillary shoots in the course of 5-6 weeks. For the produced shoots, average number of leaves and leaf widths were measured on the simple leaf of the plantlet at the juvenile stage. Stalk and shoot lengths were more for the Douglas than for the Cruz cultivar. Axillary shoots were separated and transferred into modified MS medium which included 1.0 mg/l IBA. Rooted plantlets were obtained after 4-5 weeks. For the rooted plantlets with three lobed leaves, average number of roots, root length and average lob width, stalk and shoot lenghts were measured. Douglas gave better results than Cruz in comparison. Micropropagated plants were transferred to a torf: perlit mixture, with a success rate of 78.5 $ for the Cruz and 90.3 % for the Douglas cultivars. As a conclusion, both strawberry cultivars which were used in this research showed a good potential to be propagated by meristem culture. DEPARTMENT î HORTICULTURE COMMITTEE î Prof.Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Adviser) Year :1993 Prof.Dr. Ibrahim BAKTIR Assist. Prof.Dr. Mustafa AKILLI Pages: 74