Geyve'nin iklimi ve iklim koşullarının tarımsal faaliyetlere etkisi
The climate of Geyve and the effects of climatic conditions on agricultural activities in Geyve
  1. Tez No: 161265
  2. Yazar: BEYZA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CERCİS İKİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Geyve, iklim, iklim Koşullan, Tarımsal Faaliyetler Araştırma alanımızı oluşturan Geyve; Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde Pamukova depresyonunda yer alır ve bu depresyonun doğu yarısını oluşturur. İdari olarak Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Geyve; bölge üzerinde etkili olan genel atmosfer sirkülasyonu ve coğrafi faktörlere bağlı olarak oluşan iklim koşullarının etkisindedir. Akdeniz iklimi (yarı kurak iklim) etkileri görülse de coğrafi konumuna bağlı olarak Karadeniz iklimi (nemli iklim) etkileri de görülür. Bu nedenle yarı nemli bir geçiş iklimi karakterine sahiptir. Yarı nemli Marmara İklim Tipi olarak bilinen yöresel iklim tipi içerisindedir. Bu iklim koşullarına bağlı olarak yarı nemli - nemli orman ve psödomakilerden oluşan bir bitki örtüsü görülür ve Karadeniz Fitocoğrafya Bölgesi 'nde yer alır. Geyve'de hüküm süren iklim koşullan doğal bitki örtüsü üzerinde etkili olduğu gibi kültür bitkileri üzerinde de etkilidir. Nitekim yörede yetiştirilen tarım ürünleri bu durumu yansıtır. Bu duruma bağlı olarak yörede meyvecilik ve bağcılık ön plandadır. Ilıman iklim ve subtropikal iklim kuşağı meyvelerinin birçoğu yetiştirilir ki Geyve bazı Akdeniz ürünlerinin yetiştirilme sınırındadır. Örneğin Zeytinde olduğu gibi. Bu çalışmada öncelikle Geyve'nin iklim özellikleri belirlenmiş ve iklim koşullarıyla tarım ürünlerinin verimliliği ve üretim miktarları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu nedenle araştırma alanında yetiştirilen tarım ürünlerinin vejetasyon dönemlerinde (Meyveler: Çiçeklenme, Meyve Oluşum, Olgunlaşma; Sebzeler: Çimlenme, Gelişme; Tarla ürünleri: Ekim, Başaklanma, Hasat dönemleri) ihtiyaç duydukları özel iklim isteklerinin araştırma alanındaki iklim koşullan ile karşılaştırılması yapılmıştır. Analitik bir yaklaşımla yapılan bu çalışma sonucunda; Geyve'de görülen iklim koşullarının tarımsal faaliyetler için uygun özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir; ancak incelenen dönem içerisinde bazı yıllar görülen ekstrem iklim koşullan (kuraklık, aşırı yağış, don, kırağı, maksimum ve minimum sıcaklıklar vb.) üretim değerlerinde sapmalara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CLIMATE OF GEYVE AND THE EFFECTS OF CLIMATIC CONDITIONS ON AGRICULTURAL ACTIVITIES IN GEYVE KEY WORDS: Geyve, Climate, Climatic Conditions, Agricultural Activities Geyve, which is our research area, located in Pamukova Basin in South Marmara Part of Marmara Region. It is a district of Sakarya. Research area affected of climatic conditions, which formed according to general atmosphere circulation and geographical factors effective on the region. It is seen the effects of Mediterranean Climate (semi arid climate) and also according to the geographical location it is seen the effects of Black Sea Climate (humid climate). That is why it has Semi humid Marmara climate type which is known local climate. According to this climatic condition, it is seen vegetation formation that compose of semi humid and humid forest and pseudomaquis and it is located in Black Sea Phytogeographical Region. The climatic conditions are affected on cultural plants as natural vegetation in Geyve. Just as agricultural crops produce in vicinity reflect this position. Fruit farming and viniculture are important in vicinity. Many of temperate and subtropical climate zone's fruits are grown here and due to this position Geyve is a border of growing Mediterranean climate crops for example; olive. This research; firstly, determined the climate features of Geyve and than examined the correlation between climatic conditions and agricultural activities. That is why it has done comparison between crop's special climate needs in vegetation period (Fruits: blooming period, growing period, maturation period; Vegetables; germination period, growing period; Field crops: planting period, earring period, harvest period) and climatic conditions in the research area. The result of this research which was done with analytical approach; it is understood that the climatic conditions has appropriate features for agricultural activities in Geyve; but in researched period (1985-2003) extreme climatic conditions (aridity, frost days, max. and min. temperatures, high rainfall etc.) caused deviation in production values in some years. VI 1