5 nci ana bakım merkezi verimlilik analizi
  1. Tez No: 161395
  2. Yazar: İBRAHİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Çalışmada kâr amacı gütmeyen ve kamu kuruluşları kapsamına giren askerî fabrikalardan, 5 nci Ana Bakım Merkezi verimlilik analizi incelenmektedir. İşletmenin kâr amacı gütmemesi ve serbest piyasada faaliyet göstermemesi, mevcut verimlilik modellerinin uygulanmasını ve toplam faktör verimliliğinin ölçülmesini engellemektedir. İşletme verimliliğini ölçmek için, kısmi verimlilikler ve regresyon analizi yöntemleri, Kazukiyo Kurosawa modelinin işletmeye uyarlanabilen kısımları ve gerçekleştirilen-planlanan oranları kullanılmıştır. Kısmi verimlilikler ve Kurosawa model sonuçlarının birbiriyle örtüştüğü ve aralarında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Regresyon analizi ile marjinal verimlilikler bulunmuş ve işletmeye yönelik yorumları yapılmıştır. Modellerin açıklama katsayılarının yüksek olması, ileriye yönelik planlamalarda kullanılabileceklerini göstermiştir. Kurosawa modeli ile iş gücünün etkenliği, gerçekleştirilen üretim miktarlarının planlanan üretim miktarlarına oranlanmasıyla, işletmenin etkililiği bulunmuştur, işletmenin toplam faktör verimliliği, kısmi verimlilikler, etkenlik ve etkililik oranlarıyla açıklanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study, a productivity analysis is conducted for the 5th Main Maintenance Center which is one of the public foundation as Military Plant and has no intention of earnings. Due to having no intention of earnings and no activities in free market, the implementation of current productivity models and measuring the Total Factor Productivity are prevented. To measure the productivity of foundation, partial productivity and regression analysis procedures, some parts of Kazukiyo Kurosawa Model adaptable to foundation and realized-planned rates were used. The comformation between partial productivities and the results of Kurosawa Model, no meaningful differerence between them were seen. Marjinal productivities have been found using regression analysis and issues concerning foundation have been interpreted. For being high level in explanatory coefficient of models, it showed that they can be used in further plans. With Kurosawa Model, the efficency of manpower and with ratio between production amount performed and production amount planned, the effectiveness of foundation have been found. The total factor productivity of foundation has been explained by partial produvtivity, efficiency and the ratio for effectiveness. IX